Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.10.2011

Opodatkowanie VAT dostawy gruntu

Pytanie podatnika: Czy poprawnie zastosowano stawkę ZW na fakturze VAT dokumentującej dostawę gruntu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2011 (data wpływu 20 lipca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu zabudowanego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu zabudowanego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W dniu 25.01.1996r na podstawie aktu notarialnego K.W. i K.R. jako osoby fizyczne pozostające w związku małżeńskim zakupiły w równych częściach tj. po 50% grunt położony w O. przy ul. S. 13. Grunt ten wydzierżawili na podstawie umowy dzierżawy z dn. 01.01.2000r. PPHU W. sp. j., w której byli wspólnikami, posiadającymi w niej każdy z nich udziały w wysokości 50%. W 2001r. PPHU W. sp.j. wybudowała w ramach prowadzonej działalności na dzierżawionym gruncie budynek handlowo-usługowy. Pierwszą umowę wynajmu lokalu handlowego podpisano 28.05.2002r. W trakcie budowy PPHU W. sp. j. odliczał podatek VAT od zakupów związanych z tą budową.
K. R. i K. W. dokonali jako osoby fizyczne sprzedaży kilku działek i w związku z tym zarejestrowali się jako czynni podatnicy VAT. W związku z tym wystawiali za dzierżawę gruntu na ul. S. faktury VAT. W dn. 29.12.2010r. zmarł wspólnik PPHU W. sp. j. Pan K. W. Na podstawie umowy spółki i prawa spadkowego w jego miejsce wstąpili spadkobiercy: żona A. W. (nie prowadząca działalności jako os. fiz.), pełnoletnia córka S. W. (prowadząca działalności jako os. fiz. i będąca czynnym podatnikiem VAT) i pełnoletni syn P. W. (nie prowadzący działalności jako os. fiz.). Zgodnie z postanowieniem sądu z dnia 12.01.2011r. otrzymali spadek w równych częściach tj. po 1/3. Po śmierci K. W. sporządzono aneks do umowy dzierżawy ww. gruntu, w której spadkobiercy potwierdzili jej kontynuacje. W dniu 16.03.2011r. sporządzono akt notarialny nr Repetytorium ..., w którym dokonano przeniesienia prawa własności gruntu na podstawie art. 231 § 1 kodeksu cywilnego przez K. R., A. W. S. W., P. W. na rzecz PPHU W. sp.j. za wynagrodzenie, które zostanie zapłacone do dnia 31.12.2011r.
Za okres od 01.01.2011r. do 15.03.2011r.:

  1. K. R. wystawił fakturę VAT za dzierżawę ww. gruntu z podatkiem VAT 23%.
  2. S. W. wystawił fakturę VAT za dzierżawę ww. gruntu z podatkiem VAT 23%.
  3. P. W. wystawił rachunek a dzierżawę ww. gruntu bez podatku VAT.
  4. A. W. wystawiła rachunek za dzierżawę ww. gruntu bez podatku VAT.

K. R., A. W. S. W. P. W. jako osoby fizyczne przy budowie budynku handlowo-usługowego nie odliczali podatku VAT to zgodnie z art., 43 ust, 1 pkt 10a ustawy o VAT oraz zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, minęło 2 lata od pierwszego zasiedlenia lokalu handlowego to jest to dostawa zwolniona z podatku VAT. W dniu 04.04.2011r:

  1. K. R. wystawił fakturę VAT za dostawę ze stawką „ZW”.
  2. S. W. wystawiła fakturę VAT za dostawę ze stawką „ZW”.
  3. P. W. wystawił rachunek za dostawę bez podatku VAT.
  4. A. W. wystawiła rachunek za dostawę bez podatku VAT.

W związku z powyższym zadano pytanie:

Czy zasadnie zastosowano stawkę ZW na fakturze VAT dokumentującą dostawę gruntu...
Zdaniem Wnioskodawcy K. R. wystawił w dniu 04.04.2011r. fakturę VAT z datą sprzedaży 16.03.2011r. z tyt. przeniesienia prawa własności gruntu na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr 1702/2011 z dnia 16.03.2011r. na kwotę 35.000,00 ze stawką „ZW”. Ponieważ nie dokonano jeszcze zapłaty za ww. fakturę to obowiązek podatkowy wg ustawy o VAT powstał w dniu 15.04.2011r.
Stawkę „ZW” na fakturze dokumentującej dostawę gruntu zastosowano:

  1. zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, minęło 2 lata od pierwszego zasiedlenia lokalu handlowego
  2. ponadto zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT jest to dostawa towaru (gruntu) zwolniona z podatku VAT, ponieważ przy budowie budynku handlowo -usługowego ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »