Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.10.2011

Budownictwo mieszkaniowe a stawka VAT

Pytanie podatnika: Czy do wykonanej usługi polegającej na budowie chodnika i parkingu z kostki granitowej na posesji zamawiającego, na której mieści się dom jednorodzinny, można zastosować stawkę preferencyjną VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu: 19 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w lipcu 2011 r. rozpoczął działalność gospodarczą jako firma osoby fizycznej. Jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności jest wykonywanie robót budowlanych, polegających na utwardzaniu kostką granitową placów, parkingów i dróg (roboty brukarskie) z materiału własnego i powierzonego.
Działalność firmy jest wg PKD sklasyfikowana pod numerem 42.11.Z, jako: „Roboty związane z budową dróg i autostrad”. Budzące wątpliwości zlecenie osoby fizycznej polega na wykonaniu z kostki granitowej (robocizna wraz z materiałem) utwardzenia placu oraz drogi dojazdowej w obrębie posesji budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej przekraczającej 300 m2. Uzgadniając warunki finansowe przyszłego zadania, zleceniodawca zakwestionował przedstawioną przez firmę Zainteresowanego kalkulację, która wartość robót powiększała o stawkę podatku VAT w wysokości 23%. Zdaniem zleceniodawcy, roboty powinny zostać opodatkowane obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8%, ponieważ ich zakres mieści się w kategorii prac budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do wykonanej usługi polegającej na budowie chodnika i parkingu z kostki granitowej na posesji zamawiającego, na której mieści się dom jednorodzinny, można zastosować stawkę preferencyjną VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o podatku od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, roboty brukarskie przy wykonywaniu placów, parkingów, dróg i chodników, jako wykonywane poza bryłą budynku mieszkalnego, nie dają podstawy do zastosowania opodatkowania preferencyjną stawką VAT w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT. Czynności powyższe należy traktować jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i opodatkować w całości stawką podstawową VAT w wysokości 23%. Prace brukarskie prowadzone na zewnątrz budynku mieszkalnego nie mieszczą się bowiem ani w katalogu robót budowlanych, o których mowa w cyt. ustawie, bo ta wiąże wykonywane roboty ze skorupą budynku mieszkalnego, ani - robót konserwacyjnych, wymienionych w § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Bez znaczenia jest przy tym zarówno wielkość powierzchni użytkowej budynku (lokalu) mieszkalnego, jak i fakt sprzedaży usługi w postaci czystej robocizny lub robocizny z materiałem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) - art. 7 ust. 1 ustawy.
Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zgodnie z brzmieniem art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Przez towary – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy &ndas...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »