Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.10.2011

Nagrody w akcji promocyjnej mogą być zwolnione z PIT

Pytanie podatnika: W celu podniesienia atrakcyjności zakupu towarów, Spółka zamierza przeprowadzić akcję promocyjną mającą cechy sprzedaży premiowej. Czy wartość nagród przekazywanych nabywcom można uznać za nagrodę związaną ze sprzedażą premiową i zastosować zwolnienie z opodatkowania nagród o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 760 zł?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2011 r. (data wpływu 27 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W celu podniesienia atrakcyjności zakupu towarów, Spółka zamierza przeprowadzić akcję promocyjną mającą cechy sprzedaży premiowej. Zgodnie z regulaminem akcji promocyjnej akcja będzie skierowana do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które nabywają towary ze znakiem towarowym należącym do Spółki. Spółka nie będzie pobierała jakichkolwiek dodatkowych odpłatności z tytułu wydania nagrody. Będzie dochodziło do wydania nagrody z racji nabycia towaru lub usługi. Nagroda będzie przyznawana każdemu nabywcy, który spełnia określone w regulaminie warunki zakupu.

Nagroda zostanie przyznana w postaci:

a. nagród rzeczowych innych niż towary lub usługi które sprzedano nabywcy,
b. bonów towarowych,
c. doładowanych kart pre-paid.

Wydatki zorganizowania i przeprowadzenia akcji promocyjnej są odpowiednio udokumentowane m.in. regulaminem, potwierdzeniem spełnienia przez nabywców warunków do wydania nagrody, potwierdzeniem przekazania nagrody.

W związku z powyższym - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - zadano następujące pytanie:

Czy wartość nagród przekazywanych nabywcom można uznać za nagrodę związaną ze sprzedażą premiową i zastosować zwolnienie z opodatkowania nagród o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 760 zł?

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku przekazania nagród osobom fizycznym w ramach sprzedaży konsumenckiej wartość nagród będzie co do zasady stanowiła po stronie otrzymującego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą o PIT) jeżeli jednorazowa wartość nagród związanych ze sprzedażą premiową nie przekracza kwoty 760 zł, wartość ta jest zwolniona od opodatkowania. Zwolnienie do kwoty 760 zł przewidziane we wskazanym przepisie, dotyczy każdej pojedynczej transakcji sprzedaży, w związku z którą Kupujący otrzymuje nagrodę. Tak więc, kwota zwolnienia nie podlega sumowaniu w odniesieniu do nagród otrzymanych np. w ciągu roku podatkowego.

W przypadku, gdy wartość nagrody przekroczy 760 zł, wartość ta będzie stanowiła po stronie otrzymującego przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Płatnikiem podatku będzie Spółka. Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o PIT w przypadku, gdy nagroda będzie miała postać rzeczową, osoba otrzymująca nagrodę będzie zobowiązana wpłacić Spółce jako płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku, przed udostępnieniem wygranej. A contrario, w przypadku gdy nagroda będzie przyznana w postaci doładowanej karty pre-paid, wówczas obowiązek nałożony przez art. 41 ust. 7 nie będzie miał zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »