Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.09.2011

MPiPS: Urlop wychowawczy jest uprawnieniem wyłącznie pracowniczym

Interpelacja nr 23813 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie prawa osób samozatrudnionych oraz zatrudnionych na czas określony i na zastępstwo do urlopu wychowawczego

Art. 186 §1 Kodeksu pracy mówi, że: Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Osoby pracujące, najczęściej matki, na niestabilnych formach zatrudnienia, coraz częściej stosowanych przez pracodawców, jakimi są samozatrudnienie, umowa na czas określony oraz umowa na zastępstwo, nie uzyskują prawa do urlopu wychowawczego.

Dbałość o przyszłe pokolenia oraz równe traktowanie winno zobowiązywać państwo, aby prawo do przywilejów związanych z macierzyństwem miały wszystkie osoby, niezależnie od formy zatrudnienia.

Powyższa sytuacja nierównego traktowania osób, najczęściej matek, upoważnia do postawienia następujących pytań:

1. Czy rząd zamierza zmienić przepisy Kodeksu pracy, aby zapewnić prawo do urlopu wychowawczego wszystkim pracującym osobom, bez względu na formę zatrudnienia?
2. Czy trwają prace nad całościową zmianą polityki prorodzinnej, aby zmienić dotychczasowe zasady nabywania prawa do urlopu wychowawczego tak, aby wszystkie matki miały prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, bez względu na to, czy pracują, czy wychowują dzieci?

Z poważaniem

Poseł Stanisław Szwed

Bielsko-Biała, dnia 25 lipca 2011 r.

Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej na interpelację nr 23813 w sprawie prawa osób samozatrudnionych oraz zatrudnionych na czas określony i na zastępstwo do urlopu wychowawczego

W odpowiedzi na interpelację pana posła Stanisława Szweda przekazaną przy piśmie z dnia 18 lipca br., znak: SPS-023-23813/11, dotyczącą prawa do urlopu wychowawczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz tzw. samozatrudnionych, pragnę uprzejmie wyjaśnić, co następuje.

Prawo do urlopu wychowawczego zostało uregulowane w art. 186 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, iż pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Literalne brzmienie powołanego przepisu wyraźnie wskazuje, iż prawo do urlopu wychowawczego przysługuje „pracownikowi”. W świetle art. 2 Kodeksu pracy oznacza to osobę zatru...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »