Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

14.09.2011

Świadczenia z ZFŚS do kwoty 380 zł wolne od PIT

Pytanie podatnika: Czy płatnik postąpił prawidłowo pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od całej przyznanej kwoty, czy też opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad 380 zł w trakcie roku podatkowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2011 r. (data wpływu 13 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 sierpnia 2011 r. (data wpływu 9 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika dotyczących wypłacanych pracownikom świadczeń sfinansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika dotyczących wypłacanych pracownikom świadczeń sfinansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 27 lipca 2011 r., Nr IPTPB2/415-184/11-2/ASZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 wymienionej ustawy wezwał do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 1 sierpnia 2011 r., natomiast w dniu 9 sierpnia 2011 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 8 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W Urzędzie Gminy prowadzony jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Z regulaminu ZFŚS wynika, że środki zgromadzone na rachunku mogą być przeznaczone m.in. na dofinansowanie pomocy rzeczowej przyznawanej osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej lub materialnej oraz zapomóg pieniężnych udzielanych w wypadkach losowych. Pomoc rzeczowa ograniczać się będzie do częściowego zwrotu kosztów zakupu opału, opłat za energię elektryczną, czynszu za mieszkanie, zakupu odzieży, książek związanych z samokształceniem pracownika lub jego dzieci. Wysokość przyznawanej pomocy jest uzależniona od wysokości dochodów przypadających na członka rodziny i wynika z obowiązującego regulaminu.

Wobec powyższego uprawnione osoby złożyły wnioski o przyznanie pomocy z ZFŚS i przedłożyły rachunki na zakup opału, bądź poniesione opłaty za energię elektryczną, czynsz za mieszkanie.

Zgodnie z regulaminem i decyzją komisji ZFŚS osobom tym przyznana została pomoc pieniężna w kwocie brutto 439 zł i 464 zł (kwota netto 360 zł i 380 zł). Wypłacone kwoty zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 18% i uprawnionym pracownikom wypłacono kwoty netto 360 zł i 380 zł. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych została przekazana na właściwy rachunek urzędu skarbowego w obowiązującym terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy płatnik postąpił prawidłowo pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od całej przyznanej kwoty, czy też opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad 380 zł w trakcie roku podatkowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r., Dz. U. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwolniona od podatku jest wartość rzeczowych jak i pieniężnych świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeżeli spełnione są łączenie następujące przesłanki:

- świadczenia mają związek z finansowaniem działalności socjalnej,
- świadczenia mają charakter św...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »