Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.09.2011

Odliczenie VAT od zakupu paliwa

Pytanie podatnika: Podatnik ma wątpliwość, czy prawidłowo zinterpretował przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. i czy słusznie nie ma już prawa do odliczania podatku od towarów i usług zawartego w nabywanym paliwie do samochodu, dla którego takie prawo miał w dniu 31 grudnia 2010 r. i był to samochód ciężarowy - zakupiony w roku 2010, posiadający homologację na ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu samochodu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu samochodu. Pismem z dnia 16 sierpnia 2011 r. doprecyzowano opis stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik od dnia 1 stycznia 2011 r. zaprzestał odliczania podatku od towarów i usług, zawartego w kupowanym paliwie do samochodu, służącego działalności gospodarczej, nabytego przed dniem 31 grudnia 2010 r.
W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. do tego pojazdu przysługiwało odliczenie podatku naliczonego zawartego w paliwie, gdyż był to samochód ciężarowy o masie całkowitej do 3,5 tony, posiadający homologację jako ciężarowy o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg (prawo przysługiwało do odliczenia w związku z wyrokiem ETS C-414/07 w sprawie Magoora Sp. z o.o.).
Pismem z dnia 16 sierpnia 2011 r. uzupełniono opisany stan faktyczny o następujące informacje:

  • przedmiotowy samochód służy Podatnikowi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towaru i usług;
  • przedmiotowy samochód nie spełnia wymagań określonych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Podatnik ma wątpliwość, czy prawidłowo zinterpretował przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. i czy słusznie nie ma już prawa do odliczania podatku od towarów i usług zawartego w nabywanym paliwie do samochodu, dla którego takie prawo miał w dniu 31 grudnia 2010 r. i był to samochód ciężarowy - zakupiony w roku 2010, posiadający homologację na ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg.
Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), zawarto, iż ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego, zawartego w kupowanych paliwach, dotyczy pojazdów, o których mowa w art. 3 ust. 1 wymienionej ustawy zmieniającej, czyli tych pojazdów, które zostały nabyte po dniu 1 stycznia 2011 r. i są samochodami osobowymi lub innymi pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej ładowności do 3,5 tony i jednocześnie nie są pojazdami wymienionymi w art. 3 ust. 2 ustawy zmieniającej.
W związku z powyższym, jeżeli rozumienie ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r., zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług przez Podatnika jest prawidłowe, to:

  • ma on prawo skorygować złożone deklaracje VAT-7 za okres 01-04/2011 roku i wykazać w nich także odliczenie podatku od paliw, zakupionych do tych samochodów, do których podatnik miał prawo odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług zawartego w paliwie do 31 grudnia 2010 r., gdyż w stosunku do tych pojazdów przepisy ustawy o podatku od towarów i usług się nie zmieniły. Wprowadzone zmiany przepisów dotyczą dopiero pojazdów zakupionych po dniu 1 stycznia 2011 r. i określonych w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę o transporcie drogowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 or...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »