Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.08.2011

Skutki w VAT zamiany gruntów

Pytanie podatnika: Czy zamiana gruntu nabytego w spadku przez Wnioskodawcę jako współwłaściciela oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku (brak daty) (data wpływu do tut. Biura 12.05.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14.04.2011 r. (data wpływu do tut. Biura 20.05.2011 r.) oraz pismem z dnia 02.06.2011 r. (data wpływu 13.06.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 30.05.011 r. nr IPPP3/443-672/11-3/JF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zamiany nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.05.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zamiany nieruchomości.
Wniosek został złożony do Ministerstwa Finansów (data wpływu 28.02.2011 r.), który to Organ przesłał ww. wniosek w dniu 07.03.2011 r. wraz z pismem do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu (data wpływu 14.03.2011 r.). Wniosek został przesłany zgodnie z właściwością w dniu 09.05.2011 r. wraz z pismem znak ITPP1/071-1/11/AP do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku (data wpływu 12.05.2011 r.). Pismem z dnia 30.052.011 r. nr IPPP3/443-673/3/JF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia przedstawionego stanu faktycznego. Wezwanie doręczono pełnomocnikowi do doręczeń w dniu 01.06.2011 r. Uzupełnienia dokonano w dniu 06.07.2011 r. (data wpływu 13.06.2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wspólnie z trzema synami jest współwłaścicielem gruntu położonego w O. objętego księgą wieczystą w łącznej wysokości 48/336 części. Miasto i Gmina zaproponowało Wnioskodawcy i pozostałym współwłaścicielom zamianę ww. gruntu na nieruchomość gminną położoną na obrzeżu miasta, jednocześnie podnosząc wartość swoich działek o wartość VAT-u, który według Miasta i Gminy należy wliczyć do ceny.
Uzupełniając stan faktyczny wskazano, iż nieruchomość została nabyta w drodze spadku po zmarłej żonie w 1996 r. i jest terenem niezabudowanym przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod usługi publiczne, obszar cmentarza, urządzeń i tras komunikacyjnych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność zamiany nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy zamiana nieruchomości jest inną instytucją prawną niż kupno-sprzedaż i nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT-em. W opinii Wnioskodawcy jeżeli przepisy prawne uwzględniają podatek VAT przy zamianie nieruchomości, to podatek ten powinien być rozłożony na obie zamieniające się strony transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).
Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym także gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonana będzie przez podmiot mający status podatnika oraz od wykonania odpłatnej...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »