Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.08.2011

Stawka VAT na usługi budowlano-montażowe

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając fakturę VAT za wykonane usługi z użyciem wytworzonych elementów oraz zakupionych materiałów obciążając zleceniodawcę 8% stawką podatku VAT niezależnie jakimi stawkami obłożony był zakup materiałów zużytych do wykonania przedmiotowych prac?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2011 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 18 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.) oraz pismem z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług budowlano-montażowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2011 r. do Izby Skarbowej w Łodzi został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki ww. podatku w wysokości 8% dla usług budowlano-montażowych.
Przedmiotowy wniosek został przesłany do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim (data wpływu 18 kwietnia 2011 r.), celem załatwienia zgodnie z właściwością.
Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.) oraz z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) w zakresie prawa do reprezentacji oraz doprecyzowania zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie cięcia, formowania i wykańczania kamienia (23.70.Z) oraz wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (43.3). Wykonuje usługi kamieniarskie z zakupionego kamienia naturalnego oraz wyrobów kamiennych sztucznych, polegające na obmiarze, cięciu, formowaniu i montażu tegoż kamienia w postaci schodów, posadzek, tarasów, parapetów, kominków, blatów kuchennych i łazienkowych.
Wnioskodawca jest zakładem branży kamieniarskiej. Kupuje płyty konglomeratu kamienia naturalnego oraz bloki i płyty kamienia naturalnego (granit, marmur, piaskowiec, trawertyn, onyks itp.), które tnie, szlifuje i wykonuje: parapety, schody, posadzki, blaty (kuchenne, łazienkowe), kominki (ujęte w projektach architektonicznych), elewacje. Swoje wyroby montuje wewnątrz i na zewnątrz obiektów budownictwa mieszkaniowego zgodnie z zawartą z klientem umową.
Umowa obejmuje wykonanie kompleksowej usługi polegającej na montażu elementów kamiennych posadzki, parapety, kominki itd., przy użyciu własnych narzędzi i zakupionych materiałów pomocniczych-kleje, cementy, kotwy mocujące, impregnaty, silikony, fugi itd. Wszystkie elementy charakteryzują się trwałym powiązaniem ze strukturą budynku mieszkalnego lub stanowią element jego infrastruktury.
Zainteresowany jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wyroby i usługi montażu parapetów, schodów, posadzek, blatów kuchennych i łazienkowych, kominków i elewacji wykonane przez Wnioskodawcę, w zależności od zużytego surowca zaliczane są do następujących grup PKWiU:

  • 23.70.1 Kamienie cięte, formowane i wykończone- gdy surowcem jest marmur, trawertyn, granit i inne kamienie naturalne,
  • 23.61.11 Płytki, płyty chodnikowe, bloczki i podobne wyroby z cementu, betonu lub ze sztucznego kamienia- gdy surowcem jest konglomerat kamienia naturalnego w postaci płyt lub bloków sześciennych,
  • 23.69.19 Wyroby z cementu, betonu lub sztucznego kamienia, gdzie indziej niesklasyfikowane - w przypadku gdy surowcem jest konglomerat kamienia naturalnego w formach bardziej urozmaiconych aniżeli płyty i bloki,

Przedmiotem umowy między Wnioskodawcą, a kontrahentem są usługi budowlano-montażowe oraz remontowe i modernizacyjne, polegające na montażu elementów kamiennych przy użyciu własnych narzędzi i zakupionych materiałów pomocniczych.
Wnioskodawca świadczy usługi nie tylko w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, ale w takich przypadkach stosuje stawkę VAT 23%.
Świadczone roboty budowlano-montażowe, remontowe i modernizacyjne w zakresie usług kamieniarskich, do których Zainteresowany obniża stawkę VAT do 8% dotyczą budynków mieszkalnych jednorodzinnych- PKOB 111 oraz budynków o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe - PKOB 112.
Wnioskodawca świadczy usługi w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 oraz w lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2. Ale świadczy również usługi w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni przekraczającej 300 m2 i w lokalach mieszkalnych, w których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając fakturę VAT za wykonane usługi z użyciem wytworzonych elementów oraz zakupionych materiałów obciążając zleceniodawcę 8% stawką podatku VAT niezależnie jakimi stawkami obłożony był zakup materiałów zużytych do wykonania przedmiotowych prac...
Zdaniem Wnioskodawcy, do wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych przedstawionych powyżej Wnioskodawca może stosować stawkę VAT w wysokości 8% od pełnej wartości tych robót, gdyż po 1 maja 2004 r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązuje obniżona 8%-towa stawka VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »