Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.07.2011

Sprzedaż numizmatów a powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w maju 2009 roku rozszerzył działalność o handel monetami numizmatycznymi srebrnymi. Przed pierwszą sprzedażą monet zarejestrował się w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku VAT. Natomiast w grudniu 2010 roku podjął decyzję, iż nie będzie prowadził dalej działalności polegającej na handlu numizmatami. Czy istnieje możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli prowadzona była sprzedaż numizmatów opodatkowanych „VAT-marża”?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2011 r. (data wpływu 11 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie faktyczne:

Wnioskodawca w maju 2009 roku rozszerzył działalność o handel monetami numizmatycznymi srebrnymi. Prowadził działalność polegającą na:

- sprzedaży usług szkoleniowych,
- handlu sprzętem komputerowym,
- handlu srebrnymi monetami numizmatycznymi.

Przed pierwszą sprzedażą monet zarejestrował się w Urzędzie Skarbowym jako podatnik podatku VAT. Zakupił kasę fiskalną, która została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym. Poinformował również w maju 2009 roku naczelnika Urzędu Skarbowego w R., iż będzie prowadził sprzedaż numizmatów, które będą opodatkowane podatkiem Vat-marża. Dla celów prawidłowego obliczania podatku VAT marża rozpoczął prowadzenie ewidencji Vat-marża.

W grudniu 2010 roku podjął decyzję, iż nie będzie prowadził dalej działalności polegającej na handlu srebrnymi monetami numizmatycznymi. Sprzedał więc wszystkie posiadane na stanie monety srebrne.

Dalsza prowadzona przez Wnioskodawcę działalność polegała na:

- sprzedaży usług szkoleniowych,
- przygotowywaniu materiałów na szkolenia, w tym przygotowywanie szkoleń,
- sprzedaży komputerów,
- sprzedaży innych usług związanych z informatyką, np. projektowanie i przygotowywanie stron internetowych.

Ogólna sprzedaż Wnioskodawcy za 2010 rok wyniosła 149.584 zł, jednakże sprzedaż towarów objętych podatkiem VAT nie przekroczyła 100 tys.

30 grudnia 2010 roku Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym dokument VAT-R, w którym zadeklarował, iż nie będzie czynnym płatnikiem podatku VAT począwszy od 1 stycznia 2011 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy składając 30 grudnia 2010 roku w Urzędzie Skarbowym dokument VAT-R, w którym Wnioskodawca zadeklarował, iż nie będzie czynnym płatnikiem podatku VAT począwszy od 1 stycznia 2011 roku skutecznie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług mimo, iż nie minął okres 2 lat określony w art. 120 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.)?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 120 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) „Przepis ust. 11 stosuje się w przypadku, gdy podatnik zawiadomił na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z ust. 4 i 5 przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie” - zaś ust. 11 mówi, że „Przepisy ust. 4 i 5 mogą mieć również zastosowanie do dostawy:

1. dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika, o którym mowa w ust. 4 i5;
2. dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;
3. dzieł sztuki nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15, innego niż wymieniony w ust. 4 i 5, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 7%”.

Wyżej przytoczone przepisy wyznaczają normę, która zezwala na opodatkowanie marżą (lub marżą całkowitą) również dostaw wymienionych w ust. 11 pod warunkiem dopełnienia wymogów formalnych polegających na tym aby „podatnik zawiadomił na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z ust. 4 i 5 przed dokonaniem dostawy” oraz informującej, że „Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego”.

Dlatego też powrót do zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust. 11 ww. ustawy „Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »