Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.07.2011

Zbiorcza faktura korygująca dla udokumentowania rabatów

Pytanie podatnika: Czy w przypadku rabatów potransakcyjnych udzielanych różnym klientom w okresie po dniu 1 stycznia 2011 r. istnieje możliwość wystawienia jednej faktury korygującej dla określonego klienta na rabat udzielony w danym okresie? Do takiej zbiorczej korekty, na której znalazłaby się łączna kwota rabatu załączone zostałyby pierwotne faktury, które podlegają skorygowaniu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 18 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 16 maja 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 16 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczej faktury korygującej w przypadku udzielenia rabatu potransakcyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczej faktury korygującej w przypadku udzielenia rabatu potransakcyjnego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 16 maja 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 16 maja 2011 r.) o podpis osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, Spółka sprzedająca urządzenia grzewcze, z tytułu relacji handlowych z odbiorcami jej produktów wprowadza różne systemy nagradzania najlepszych kontrahentów z tytułu zrealizowanego poziomu sprzedaży produktów Spółki. W warunkach handlowych stanowiących załączniki do umów z kontrahentami przewidziano następujące sposoby promocji kupujących:

a. rabaty transakcyjne - które są udzielane przed lub w chwili ustalania ceny,
b. premie transakcyjne - będące w istocie rabatami potransakcyjnymi związanymi z zakupem konkretnej ilości produktów udzielane kwartalnie choć związane z konkretnymi fakturami sprzedażowymi,
c. premie finansowe (premie pieniężne) - za osiągnięty poziom obrotu wszystkimi produktami spółki - rozliczane w skali roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w przypadku rabatów potransakcyjnych udzielanych różnym klientom w okresie po dniu 1 stycznia 2011 r. istnieje możliwość wystawienia jednej faktury korygującej dla określonego klienta na rabat udzielony w danym okresie? Do takiej zbiorczej korekty, na której znalazłaby się łączna kwota rabatu załączone zostałyby pierwotne faktury, które podlegają skorygowaniu.
2. Czy w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu dla jednego odbiorcy w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów i usług dokonanych w danym okresie, np. w ciągu miesiąca, kwartału, roku wystarczające jest aby faktura korygująca zawierała:

a) numer i datę jej wystawienia;
b) nazwy, adresy oraz numery NIP sprzedawcy i odbiorcy;
c) okres, do którego rabat się odnosi;
d) kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego?

Ponadto faktura taka, tak jak inne faktury korygujące, musi być oznaczona jako „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. W przypadku rabatów potransakcyjnych udzielanych przez Spółkę, np. przy zakupach w ilościach paletowych jako pewna kwota za każdą sztukę sprzedanego towaru Spółki są one rozliczane kwartalnie jako rabaty zmniejszające obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Równocześnie, w myśl przepisów rozporządzenia podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury korygującej. W świetle nowego brzmienia przepisu rozporządzenia dotyczącego faktur nie ma przy tym żadnych prawnych przeszkód, aby faktura korygująca miała charakter zbiorczy i odnosiła się do kilku faktur sprzedaży za dany przedział czasowy. Znowelizowany przepis potwierdził praktykę z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich kilku lat, która akceptowała wystawianie jednej faktury korygującej za rabaty udzielone jednemu kontrahentowi w danym okresie czasu. Wystarczy w tym zakresie odwołać się do wyroku NSA z dnia 14 grudnia 2010 r., I FSK 16/10, czy też wielu interpretacji indywidualnych, w których zwrócono uwagę na możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących potwierdza utrwalona linia interpretacyjna organów podatkowych. Przykładowo Zainteresowany wymienia m.in. następujące interpretacje indywidualne:

- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 lutego 2010 r. nr ITPP1/443-1179a/09/BS,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2010 r. nr IPPP1/443-1158/09-2/AW,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 stycznia 2010 r. nr IPPP1 -443-1049/09-4/MP,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 grudnia 2009 r. nr IPPP1 -443-920/09-4/JB,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2009 r. nr ILPP2/443-75/09-3/GZ,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2009 r. nr IBPP1/443-1612/08/AS,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 listopada 2008 r. nr ITPP1/443-725/08/KM,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 października 2008 r. nr IBPP2/443-953/08/BW,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2008 r. nr ILPP2/443-274/08-2/MN,
- interpretacje Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 3 września 2007 r. nr 1471/VTR2/443-43/07/MŻ oraz z dnia 19 kwietnia 2007 r. nr 1471/VUR2/443-6/07/JPC.

Ad. 2. Analiza interpretacji organów podatkowych pozwala przyjąć, że w świetle różnych przepisów regulujących zasady wystawiania faktur korygujących, a obowiązujących do końca 2010 r. dopuszczalne było przedstawienie w zbiorczej fakturze korygującej r...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »