Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.07.2011

Wkład mieszkaniowy jest kosztem nabycia nieruchomości

Pytanie podatnika: Czy kwotę wpłaconą do kasy spółdzielni mieszkaniowej Wnioskodawca może zaliczyć na poczet kosztów związanych z nabyciem prawa do ww. lokalu i tym samym, czy może On o tę kwotę pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości? Czyli, czy wpłata gotówkowa w kasie spółdzielni mieszkaniowej na pokrycie wkładu mieszkaniowego może być zaliczona jako koszt związany z nabyciem lokalu mieszkalnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 oraz § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2011 r. (data wpływu 2 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.) oraz poprzez uiszczenie brakującej opłaty w dniu 20 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 13 maja 2011 r. nr ILPB2/415-247/11-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 13 maja 2011 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 17 maja 2011 r.), zaś w dniach 20 i 27 maja 2011 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek poprzez odpowiednio - uiszczenie opłaty od wniosku oraz przesłanie pisma z dnia 23 maja 2011 r. (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego: 24 maja 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W grudniu 2010 r. Wnioskodawca, w wyniku podpisania umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, musiał wpłacić gotówką w kasie spółdzielni mieszkaniowej kwotę 176 000 zł, jako wartość wkładu mieszkaniowego, na co posiada imienny dowód wpłaty.

Powyższe było warunkiem koniecznym do zawarcia ww. umowy przez spółdzielnię mieszkaniową.

Następnie Wnioskodawca złożył w ww. spółdzielni wniosek o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność lokalu. Ustanowienie odrębnej własność lokalu nastąpi w pierwszym półroczu 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy kwotę wpłaconą do kasy spółdzielni mieszkaniowej w wysokości 176 000 zł W...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »