Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.07.2011

Samochód zamortyzowany przez męża przekazany firmie żony

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wspólnie z mężem, pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Jest właścicielką samochodu osobowego, który kupiła wspólnie z mężem. Mąż Wnioskodawczyni prowadzi odrębnie działalność gospodarczą. Mąż samochód ten wprowadził do środków trwałych własnej firmy. Wyłącznie z niego korzystał i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odliczył pełną amortyzację. Obecnie samochód ten chce przekazać nieodpłatnie Wnioskodawczyni, która chce go wprowadzić do środków trwałych swojej firmy i dalej z niego wyłącznie korzystać. Czy małżeństwo może "dwukrotnie" zamortyzować wspólnie kupiony samochód?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2011 r. (data wpływu 15 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji pojazdu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji pojazdu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem, pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Jest właścicielką samochodu osobowego, który kupiła wspólnie z mężem. Mąż Wnioskodawczyni prowadzi odrębnie działalność gospodarczą. Mąż samochód ten wprowadził do środków trwałych własnej firmy. Wyłącznie z niego korzystał i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odliczył pełną amortyzację. Obecnie samochód ten chce przekazać nieodpłatnie Wnioskodawczyni, która chce go wprowadzić do środków trwałych swojej firmy i dalej z niego wyłącznie korzystać. Wnioskodawczyni podkreśla, że w czasie gdy mąż korzystał z samochodu i go amortyzował, ona korzystała z innego, wspólnego samochodu, który również amortyzowała, i który sprzedała.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy mam prawo do ponownej wyceny tego samochodu i do ponownej jego amortyzacji? Czy w sytuacji opisanej wyżej małżeństwo może "dwukrotnie" zamortyzować wspólnie kupiony samochód?

Zdaniem Wnioskodawczyni, skoro każdy z małżonków korzysta wyłącznie z "własnego", (wspólnego) samochodu odrębnie w ramach odrębnie prowadzonej działalności gospodarczej, to w przypadku nieodpłatnego przekazania zamortyzowanego samochodu przez jednego małżonka na rzecz drugiego małżonka, drugi małżonek, który będzie wyłącznie z niego korzystał, ma prawo ustalenia na nowo jego wartości początkowej i wpisania go do kartoteki środków trwałych, z możliwością jego amortyzacji na zasadach ogólnych. Wnioskodawczyni na poparcie swojego stanowiska wskazała decyzję z dnia 24 sierpnia 2005 r. Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Listę przedmiotów majątkowych stanowiących odrębny majątek każdego z małżonków zawiera art. 33 ww. ustawy.

Zatem, jeśli składnik majątkowy został nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej i nie stanowi odrębnego majątku danego małżonka, stanowi on do...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »