Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.02.2006

Interpretacja II US PB IB /415-54/294a/60/05/KSz z 14.10.2005 r. - Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Pytanie podatnika: Czy od różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu mieszkania zakładowego wraz z gruntem trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych i otrzymać informację PIT-8C od byłego zakładu pracy?;czy dochód ten należy łączyć z innymi dochodami w rozliczeniu rocznym?;czy poniesione przez podatnika dodatkowe koszty będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, które będzie można odliczyć od przychodu?

Stan faktyczny

Z pisma podatnika wynika, że od dnia 1 listopada 2004 roku jest emerytem. Natomiast do tej daty był pracownikiem Nadleśnictwa. Podatnik wskazuje, iż zgodnie z art. 40 a ust. 4-5 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 56, poz. 679 z późn. zm.) jako były pracownik (emeryt) Lasów Państwowych powziął zamiar dokonania zakupu budynku mieszkalnego wraz z gruntem od jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych. Podatnik zaznacza, że cena sprzedaży budynku podlega obniżeniu o 4% za każdy rok zatrudnienia nie więcej niż 90%. Wyszacowana wartość rynkowa przedmiotowego budynku wraz z gruntem wyniosła 41.200 zł, natomiast ulga 37.080 zł /90%/. Tym samym cena sprzedaży zamknęła się w kwocie 4.120 zł. Podatnik nadmienia ponadto, że do ceny sprzedaży, tj. 4.120 zł będą doliczone dodatkowe koszty z tytułu:

- podziału nieruchomości, założenia księgi wieczystej, opłaty ogłoszenia, wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę oraz opłaty skarbowej - w wysokości 2.067,50 zł,

- 1%-wego podatku od czynności cywilnoprawnych - w wysokości 412 zł,

- opłaty sądowej od wniosków o wpis do księgi wieczystej - w wysokości około 300 zł,

- wynagrodzenia notariusza - w wysokości około 600 zł,

- podatku VAT od aktu notarialnego - w wysokości około 150 zł.

Na tle opisanego wyżej stanu faktycznego pytania podatnika są następujące:

- czy od różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu mieszkania zakładowego wraz z gruntem trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych i otrzymać informację PIT-8C od byłego zakładu pracy?

- czy dochód ten należy łączyć z innymi dochodami w rozliczeniu rocznym?

- czy wszystkie poniesione przez Pana dodatkowe koszty będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, które będzie można odliczyć od przychodu?

Stanowisko podatnika

Podatnik powołuje się na art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, iż za przychody uważa się między innymi "wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych".

Podatnik twierdzi zatem, że nabycie ww. mieszkania wraz z gruntem jest świadczeniem odpłatnym, w związku z czym zapewne będzie należało sporządzić informację PIT-8C a uzyskany dochód wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować na zasadach ogólnych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik uważa, iż powyższe jest dla niego krzywdzące. Podatnik podkreśla przy tym, iż w Lasach Państwowych przepracował 45 lat i nigdy nie korzystał z mieszkania zakładowego pomimo, że pracownikom na stanowiskach Służby Leśnej przysługuje bezpłatne mieszkanie.

Ponadto w przekonaniu podatnika uprzywilejowani są najemcy mieszkań, ponieważ art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu. Zdaniem podatnika nie powinno być różnicy w opodatkowaniu w stosunku do pracowników służby leśnej i nie powinien on płacić podatku dochodowego od zakupionej nieruchomości.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Jak stanowi art. 40 a ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (teks jednolity w Dz. U. z 2005 r., Nr 45, poz. 435) Lasy Państwowe mogą sprzedawać nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi i samodzielne lokale mieszkalne oraz grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie nieprzydatne Lasom Państwowym. Jak wynika z ust. 2 ww. artykułu ustalenie ceny nieruchomości przy sprzedaży, o której mowa w ust. 1, następuje na zasadach określonych|w przepisach o gospodarce nieruchomościami /tj. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.); art. 150 ust. 1 pkt 1 tej ust...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »