Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.02.2006

Interpretacja U.S.XIII-415/9/49/05 z dnia 01.04.2005 r. - Urząd Skarbowy w Suwałkach

Pytanie podatnika: Czy powinnam w związku z zatrudnieniem na umowę o pracę swojego męża, przy sporządzaniu listy płac odliczyć zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i kwotę wolną?Czy po zakończeniu roku należy wystawić mężowi informację PIT-11?

Pismem z dnia 18.02.2005 r. (data wpływu: 22.02.2005 r.) zwróciła się Pani - jako osoba prowadząca działalność gospodarczą tj. Salon Optyczny "XXX" z siedzibą w XXX, z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Prowadząc salon optyczny, w którym między innymi wykonywane są usługi optyczne polegające na szlifowaniu i osadzaniu szkieł leczniczych w oprawach okularowych zatrudniła Pani na umowę o pracę swojego męża, który posiada właściwe w tym kierunku wykształcenie i uprawnienia optyka. Mąż - jak nadmienia Pani w piśmie - prowadzi własną działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, której dochody opodatkowane są podatkiem dochodowym liniowym.

Postawione w piśmie zapytania brzmią:

Czy powinnam w związku z zatrudnieniem na umowę o pracę swojego męża, przy sporządzaniu listy płac odliczyć zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i kwotę wolną?

Czy po zakończeniu roku należy wystawić mężowi informację PIT-11?

Sformułowała też Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż zryczałtowane koszty uzyskania ze stosunku pracy przysługują, ponieważ są nierozerwalnie związane ze stosunkiem pracy. Natomiast z uwagi na fakt, iż mąż płaci podatek liniowy z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i nie ma możliwości odliczenia kwoty wolnej, powinna Pani odliczać ww. kwotę wolną przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jest Pani również zdania, iż po zakończeniu roku powinna wystawić wszystkim pracownikom, a więc i mężowi będącemu pracownikiem, informację o uzyskanych dochodach PIT-11. W końcowej części zapytania uszczegółowiła Pani stan faktyczny nadmieniając, iż mąż przed dokonaniem pierwszej wypłaty wynagrodzenia złożył Pani oświadczenie PIT-2.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i obowiązujący stan prawny, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przepisy prawa pracy nie przeciwstawiają się zatrudnieniu w ramach stosunku pracy członków rodziny; nie zakazuje tego również ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 poz. 1807 ze zm.). A zatem nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą zawierały umowy o pracę ze współmałżonkami. W myśl jednak art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (...).

W rozumieniu art. 12 ust. 4 ww. ustawy za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Natomiast "zakładem pracy" - w myśl art. 31 cyt. ustawy - może być również osoba fizyczna, w tym osoba (przedsiębiorca) wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

W świetle przepisów art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »