Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

26.05.2011

Opodatkowanie sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wygrała w konkursie samochód. Ryczałtowy podatek z tytułu wygranej w wysokości 10% został w całości zapłacony przez organizatora konkursu. Przed upływem pół roku - licząc od końca miesiąca, w którym nagroda została odebrana - wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotowy samochód za kwotę niższą niż wartość z faktury. Jakie są skutki podatkowe sprzedaży tego samochodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 01 grudnia 2010 r. (data wpływu do Organu - 06 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 08 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu osobowego przed upływem pół roku od daty jego nabycia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 grudnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu osobowego przed upływem pół roku od daty jego nabycia.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 01 lutego 2011 r. Znak: IBPB II/1/415-1004/10/HK wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 08 lutego 2011 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wygrała w konkursie samochód o wartości X (wg ceny z faktury, którą otrzymała od organizatora konkursu). W ramach wygranej mieściła się także nagroda pieniężna w wysokości należnego podatku od tej nagrody po jej ubruttowieniu. Ryczałtowy podatek z tytułu wygranej w wysokości 10% został w całości zapłacony przez organizatora konkursu. Przed upływem pół roku - licząc od końca miesiąca, w którym nagroda została odebrana - wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotowy samochód za kwotę Y (niższą niż wartość z faktury).

Wnioskodawczyni stwierdza, iż samochody wygrane w loterii nie są odpowiednikami fabrycznie sprzedawanych samochodów lecz ich zubożoną wersją.

Informuje, iż jest emerytką i emerytura jest jej jedynym źródłem dochodu.

Wnioskodawczyni składa zapytanie w tej sprawie ze względu na to, iż informowała się telefonicznie we właściwym Urzędzie Skarbowym na ten temat i otrzymała odpowiedź, że będzie musiała zapłacić podatek. Jednakże stanowisko, jakie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2007 r. nr IPPB2/415-215/07-4/AF, stawia jej sytuację w innym świetle i wynika z niego, że w tym przypadku wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 04 lutego 2011 r. wnioskodawczyni doprecyzowała stan faktyczny stwierdzając, iż zamierza sprzedać samochód stanowiący nagrodę w konkursie przed upływem pół roku od jego nabycia (licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie, tj. postawienie wygranej do jej dyspozycji, a nie samo jej odebranie).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na wnioskodawczyni będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży samochodu, w jaki sposób podatek zostanie naliczony i jakie dokumenty należy złożyć w Urzędzie Skarbowym?

Jaka zostanie w tym przypadku określona cena rynkowa samochodu i czy wartość otrzymanej od organizatora faktury zostanie uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem wnioskodawczyni, cena rynkowa nowego samochodu powinna być określona na podstawie ceny, która znajduje się na fakturze VAT, otrzymanej od organizatora konkursu przy odbiorze samochodu, gdyż przedstawione zdarz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »