Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.02.2006

Interpretacja PD-F/415/20/2005 z dnia 27.06.2005 r. - Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Pytanie podatnika: Czy mogę odliczyć od przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji koszty zaciągnięcia kredytu na ich zakup (tj. prowizję pobieraną przez bank z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt oraz należne odsetki) w przypadku, gdy kwota kredytu nie została wykorzystana na zakup akcji?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, 3-4 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) p o s t a n a w i a m uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika wyrażone w złożonym w dniu 12.04.2005 r. wniosku o interpretację prawa podatkowego, bowiem:

Kwota prowizji bankowej z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt na zakup akcji PKO BP, który został spłacony w całości jeszcze przed dniem wejścia tych akcji na Giełdę Papierów Wartościowych (zgodnie z zawartą umową) nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tych akcji w 2004 r. z uwagi na brak ścisłego i bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między jego poniesieniem a powstaniem przychodu - środki pochodzące z zaciągniętego kredytu nie zostały faktycznie poniesione w celu osiągnięcia przychodu ze zbycia akcji.

UZASADNIENIE

W złożonym w dniu 12.04.2005 r. wniosku z dnia 05.04.2005 r. o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionym pismem z dnia 22.04.2005 r. odwołano się do następującego stanu faktycznego:

- W 2004 r. za pośrednictwem biura maklerskiego złożono zlecenie zakupu akcji PKO BP.

- Środki na zakup akcji pochodziły zarówno z własnych zasobów finansowych podatnika jak i z kredytu bankowego zaciągniętego na zakup akcji w wysokości 310.000 zł, który został pomniejszony o wielkość prowizji w kwocie 775 zł.

- Ponieważ w transzy dla inwestorów indywidualnych po...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »