Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

16.05.2011

Wydatki na studia nie zawsze będą kosztem przedsiębiorcy

Pytanie podatnika:
1. Czy mogę do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć opłaty czesnego za studia na obydwu kierunkach oraz inne koszty związane z kształceniem (dojazdy; zakup podręczników)?
2. W przypadku możliwości zaliczenia w/w opłat do kosztów uzyskania przychodów- co byłoby w sytuacji gdy z przyczyn ode mnie nie zależnych- nigdy nie rozpoczęła świadczenia usług logopedycznych i pedagogicznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.) uzupełnionym w dniu 20 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 4 stycznia 2011 r., znak ILPB1/415-1237/10-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 11 stycznia 2011 r., a w dniu 20 stycznia 2011 r. (nadano w polskiej placówce pocztowej 17 stycznia 2011 r.) wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą związaną głównie ze świadczeniem usług w zakresie oprogramowania kod PKD 6201Z. Z zobowiązań podatkowych Wnioskodawczyni rozlicza się w oparciu o księgę przychodów i rozchodów - zasady ogólne. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zainteresowana podaje, że rozpoczęła obecnie naukę równocześnie na studiach podyplomowych z zakresu Logopedii oraz na studiach magisterskich - Terapia Pedagogiczna. Po ukończeniu studiów Wnioskodawczyni zamierza rozszerzyć działalność o usługi z zakresu Logopedii i Pedagogiki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłaty czesnego za studia na obydwu kierunkach oraz inne koszty związane z kształceniem (dojazdy, zakup podręczników)?

W przypadku możliwości zaliczenia ww. opłat do kosztów uzyskania przychodów - co byłoby w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od Zainteresowanej - nie rozpoczęłaby świadczenia usług logopedycznych i pedagogicznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę czesnego za studia oraz inne opłaty związane z kształceniem jako koszty związane z planowanym rozszerzeniem prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni uważa, że w przypadku nierozpoczęcia działalności w zakresie planowanych usług (logopedycznych i pedagogicznych) nie musi dokonywać korekty podatku ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »