Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.02.2006

Interpretacja RO/436/13/1/2005 z dnia 17.03.2005 r. - Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Pytanie podatnika: Czy oddanie do odpłatnego używania własnego znaku towarowego podmiotowi mającemu siedzibę w Wiedniu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 14.01.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Stan faktyczny

Jak wynika z wniosku Spółka posiada prawo do znaku towarowego "E" zgłoszonego w Urzędzie Patentowym RP pod nr Z 228601, zwanego dalej "znakiem towarowym".

W dniu 31.12.2004 r. Spółka podpisała umowę z podmiotem mającym siedzibę w Wiedniu (Austria) o oddaniu do używania znaku towarowego. Używający będzie mieć prawo używać znaku towarowego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i oznaczać nim ściśle określone nieruchomości w zakresie i na warunkach oznaczonych w umowie o oddaniu do używania znaku towarowego, za zapłatą jednorazowej opłaty za używanie.

Spółka zastrzegła sobie prawo do kontrolowania sposobu korzystania ze znaku towarowego przez używającego oraz prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, jeżeli używający korzysta ze znaku towarowego w sposób sprzeczny z treścią umowy do rozporządzania prawem do znaku towarowego.

Jednocześnie Spółka zachowała dla siebie pełne prawo do rozporządzania prawem do znaku towarowego, w tym prawo do oddawania do używania znaku towarowego innym podmiotom.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Zapytanie podatnika, z którym wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego dotyczy kwestii, czy opisana wyżej transakcja, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zmianami) zwana dalej u.p.c.c., podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Spółki opisana czynność nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Ocena prawna stanu faktycznego

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Punktem wyjścia do niniejszej interpretacji winna być analiza art. 1 ust. 1 ustawy z dn...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »