Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.05.2011

Opłata rejestracyjna nie jest częścią kwoty nabycia samochodu używanego

Pytanie podatnika: Działalność Wnioskodawcy polega na zakupie używanych samochodów z Unii, tj. z Niemiec od osób fizycznych i odsprzedaży ich w kraju. Zarobek Zainteresowanego to różnica między nabyciem a sprzedażą. Jego zapytanie dotyczy obliczenia wysokości marży od której ma zapłacić podatek VAT, czyli czy do ceny zakupu można wliczyć koszty związane z wprowadzenia pojazdu do obrotu. Czy VAT jest naliczany od czystego zysku, czy od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2010 r. (data wpływu 19 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia kosztów związanych z wprowadzeniem pojazdu do obrotu do ceny zakupu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia kosztów związanych z wprowadzeniem pojazdu do obrotu do ceny zakupu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zapytanie dotyczy opodatkowania od towarów i usług marży dla sprzedaży używanych samochodów.

Działalność Wnioskodawcy polega na zakupie używanych samochodów z Unii, tj. z Niemiec od osób fizycznych i odsprzedaży ich w kraju. Zarobek Zainteresowanego to różnica między nabyciem a sprzedażą.

Jego zapytanie dotyczy obliczenia wysokości marży od której ma zapłacić podatek VAT, czyli czy do ceny zakupu można wliczyć koszty związane z wprowadzenia pojazdu do obrotu. Przykład:

Zakup samochodu 2 500 Euro w przeliczeniu na złotówki z dnia zakupu 10 000,00 zł, koszty związane z wprowadzeniem auta do obrotu w kraju to koszty związane z rejestracją auta:

- recykling - 500,00 zł,
- przegląd techniczny - 100,00 zł,
- akcyza - 300,00 zł,
- opłata komunikacyjna - 250,00 zł

RAZEM 11 150,00 zł.

Auto jest sprzedane za 12 000,00 zł. Zarobek to 850,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy VAT jest naliczany od czystego zysku, czyli od 850,00 zł, czy od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży, w tym przypadku 2 000,00 zł?

Zainteresowany wskazał, iż w drugim przypadku obliczając VAT od kwoty 2 000,00 zł, płaciłby VAT nie od zarobku, lecz od poniesionych kosztów, nie podlegający odliczeniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek VAT powinien zapłacić od różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu powiększoną o koszty związane z wprowadzeniem auta do obrotu, tj. ceną zakupu + akcyzą + opłatą recyklingową + przeglądem technicznym + opłatą rejestracyjną.

Zakup auta za 2 500 Euro w przeliczeniu na złotówki - 10 000,00 + akcyza 300,00 zł + recykling 500,00 zł + przegląd techniczny 100,00 zł + opłata rejestracyjna 250,00 zł.

Cena nabycia 11 150,00 zł.

Cena sprzedaży 12 000,00 zł.

Zysk 850,00 zł.

Od tej kwoty VAT do zapłaty 153,28 zł.

Zysk netto 696,72 zł - podstawa do opodatkowania podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, o której mowa w ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »