Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.03.2011

Wystawianie faktury na podstawie paragonu

Pytanie podatnika: Czy Spółka ma obowiązek wystawić fakturę VAT, gdy uprzednio zaewidencjonowała obrót i podatek należny na kasie rejestrującej, a żądanie wystawienia faktury VAT zgłaszane jest przez podatnika podatku od towarów i usług po 7 dniach od wydania towaru?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.), uzupełnionym w dniach 10 i 13 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 10 i 13 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi sprzedaż detaliczną artykułów „wszystko dla domu" poprzez sieć placówek handlowych. Nabywcami towarów w zdecydowanej większości są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Z oferty Spółki mogą korzystać również podmioty gospodarcze, dla których sprzedaż dokumentowana jest fakturami VAT. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Spółka dokonuje ewidencji obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących a na ich żądanie wystawia faktury VAT. W praktyce mają miejsce sytuacje, że po kilkunastu dniach, albo i dłużej od wydania towaru i zaewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kas rejestrujących do sklepu przychodzi nabywca towaru i żąda wystawienia faktury oświadczając, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma obowiązek wystawić fakturę VAT, gdy uprzednio zaewidencjonowała obrót i podatek należny na kasie rejestrującej, a żądanie wystawienia faktury VAT zgłaszane jest przez podatnika podatku od towarów i usług po 7 dniach od wydania towaru?

Zdaniem Spółki, fakturę potwierdzającą dokonanie sprzedaży jest obowiązana wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru, a wystawianie ich na żądanie nabywców po tym terminie będzie naruszeniem przez nią przepisów § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. W ocenie Spółki, nie powinna ona ponosić negatywnych konsekwencji niewystawienia faktury tylko z tego względu, że nabywca towaru nie poinformował jej w odpowiednim czasie, że jest podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą, a obrót i podatek należny został przez Spółkę odpowiednio zaewidencjonowany przy pomocy kasy rejestrującej zgodnie z art. 111 ustawy.

Powołując przepisy art. 106 ust. 1 i ust. 4, art. 111 ust. 1, a także § 9 ust. 1 „rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur”, Spółka wskazuje, że podatnik podatku od towarów i usług ma obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących dokonanie sprzedaży, nie musi tego jednak czynić, gdy nabywcą towaru jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i nie wystąpi ona z żądaniem jej wystawienia, bowiem dokonana sprzedaż zaewidencjonowana zostaje na kasie rejestrującej. Gdy odbiorca towaru poinformuje sprzedawcę, że dokonuje zakupu towaru w imieniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonanie sprzedaży potwierdzane jest przez Spółkę fakturą VAT. Zdarzają się sytuacje, gdy żądanie wystawienia faktury zgłaszane jest przez podatników podatku od towarów i usług po upływie 7 dni od dnia wydania towaru, a podstawą żądania faktury jest powoływanie się przez nabywców towaru na art. 87 § 1 i ust. 4 Ordynacji podatkowej.

Spółka stoi na stanowisku, że przepis ten nie ma zastosowania do zarejestrowanych podatników VAT, gdyż czynni podatnicy podatku od towarów i usług na potwierdzenie dostawy towar...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »