Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.02.2011

Zwrot VAT tylko od części mieszkalnej budowanego domu

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni należy się zwrot podatku VAT w całości, gdy decyzja pozwolenia na budowę wydana jest na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z pomieszczeniami przeznaczonymi na lokal użytkowy, mimo, że Wnioskodawczyni owej działalności nie zamierza w tym lokalu prowadzić?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2010 r. (data wpływu 12.11.2010 r.) oraz piśmie nadanym 18.01.2011 r. data wpływu 19.01.2011 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/415-924/10-2/AK z dnia 10.01.2011 r. (data nadania 10.01.2011 r., data doręczenia 04.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego z pomieszczeniami użytkowymi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego z pomieszczeniami użytkowymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W grudniu 2009 roku do Urzędu Skarbowego Wnioskodawczyni złożyła wniosek (z obowiązującymi załącznikami) o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Sprawa dotyczyła zwrotu VAT-u za materiały budowlane związane z budową domu mieszkalnego jednorodzinnego.

W kwietniu 2010 roku Wnioskodawczyni została wezwana do Urzędu Skarbowego w celu dostarczenia kserokopii projektu budynku i ksero dziennika budowy prowadzonego przez inspektora nadzoru budowlanego. Wnioskodawczyni osobiście doręczyła żądane dodatkowo załączniki. W maju 2010 roku Wnioskodawczyni została poinformowana, że wraz z mężem nie może w całości otrzymać przysługującej do zwrotu kwoty, gdyż w pozwoleniu na budowę znajduje się następujące zdanie: „pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z pomieszczeniami użytkowymi”.

Wnioskodawczyni była zdziwiona, ponieważ nie ma zamiaru prowadzić w tym budynku żadnej działalności gospodarczej, a biorąc pod uwagę, że przepisy dopuszczają możliwość przeznaczenia nawet do 30% powierzchni budynku mieszkalnego pod działalność użytkową, postanowiła wraz z mężem jedno pomieszczenie o pow. 18 m2 przyporządkować tylko przepisem dotyczącym działalności np. biurowej. Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawczyni wraz z mężem są w podeszłym wieku, postanowili przygotować jedno pomieszczenie z odrębnym wejściem jako dach nad głowę dla jednego z Nich w momencie, kiedy zabraknie drugiego. Wnioskodawczyni jest już klika lat na emeryturze, a mąż Wnioskodawczyni musi do emerytury pracować jeszcze 3 lata.

Wnioskodawczyni wraz z mężem nie mają zamiaru prowadzić żadnej działalności gospodarczej w tym pomieszczeniu. Wnioskodawczyni jest zbulwersowana informacją, że z należnego zwrotu Urząd Skarbowy musi potrącić kilkanaście procent. Czując się pokrzywdzona, Wnioskodawczyni poszła na budowę i przeliczyła dokładnie ilość cegieł oraz ilość m3 betonu, jaki zużyto w ilości 1/2 na strop (strop służy także sypialni na poddaszu jako posadzka). Nie uznano Wnioskodawczyni faktycznego zużycia na to pomieszczenie materiałów budowlanych. Panie z Urzędu Skarbowego trzymały się swojego procentowego potrącenia. W takiej sytuacji Wnioskodawczyni poprosiła o pokazanie na piśmie konkretnego przepisu, że właśnie tak powinno wyglądać rozliczenie i zwrot należnego VAT-u. Takiego przepisu Panie nie posiadały. Wnioskodawczyni postanowiła zadzwonić na infolinię podatkową Ministerstwa Finansów, przedstawiając sytuację konsultantowi. Ten poradził, żeby Wnioskodawczyni napisała oświadczenie, że pomieszczenie nie będzie przeznaczone pod działalność gospodarczą i w takim przypadku Urząd Skarbowy powinien wypłacić pełną należną kwotę. Wnioskodawczyni udała się znowu do Urzędu Skarbowego. Po przekazaniu informacji od konsultanta Ministerstwa Finansów, Wnioskodawczyni napisała oświadczenie i takim sposobem otrzymała pełną należną sumę zwrotu.

Biorąc pod uwagę, że Wniosko...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »