Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

11.02.2011

Usługa wynajmu pracowników jest usługą kompleksową

Pytanie podatnika: Spółka zawarła z hiszpańskim kontrahentem umowę na podstawie, której wynajęła temu kontrahentowi zatrudnionych przez spółkę pracowników tymczasowych na okres określony w umowie. Spółka ponosi koszty zatrudnienia pracowników i obciąża kontrahenta miesięcznymi opłatami za wynajem pracowników skalkulowanymi na podstawie kosztów wynagrodzeń i ZUS powiększonymi o określoną marżę. Wnioskodawca ponosi także koszty ściśle związane z zatrudnionymi pracownikami w szczególności koszty szkoleń (BHP i innych) badań lekarskich, podróży służbowych itp. na podstawie umowy spółka obciąża poniesionymi kosztami kontrahenta. Czy na potrzeby podatku VAT spółka może uznać zwrot przez kontrahenta wydatków ściśle związanych z pracownikami tymczasowymi jako część usługi głównej i potraktować podatkowo analogicznie do usługi głównej (opodatkowanie w miejscu siedziby odbiorcy usługi)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.10.2010 r. (data wpływu 18.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi kompleksowej polegającej na wynajmie pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.10.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi kompleksowej polegającej na wynajmie pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest między innymi dostarczanie klientom pracowników tymczasowych. Wnioskodawca zawarł z kontrahentem unijnym (Hiszpania) umowę na podstawie, której wynajęła temu kontrahentowi zatrudnionych przez spółkę pracowników tymczasowych na okres określony w umowie. Wnioskodawca ponosi koszty zatrudnienia pracowników (wynagrodzenia ZUS) i obciąża kontrahenta miesięcznymi opłatami za wynajem pracowników skalkulowanymi na podstawie kosztów wynagrodzeń i ZUS powiększonymi o określoną marżę. Wnioskodawca ponosi także koszty ściśle związane z zatrudnionymi pracownikami w szczególności koszty szkoleń (BHP i innych) badań lekarskich, podróży służbowych itp. na podstawie umowy spółka obciąża poniesionymi kosztami kontrahenta. Ponieważ za opłatę zasadniczą (wynagrodzenia ZUS) oraz pozostałe koszty w umowie ustalone są odrębnie terminy płatności, są one fakturowane odrębnie. (Wystawiane są osobne faktury na opłatę miesięczną) kalkulowaną na podstawie wynagrodzenia i ZUS oraz na zwrot poniesionych wydatków ściśle związanych z zatrudnieniem pracowników tymczasowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na potrzeby podatku od towarów i usług Spółka może uznać zwrot przez kontrahenta poniesionych przez Spółkę wydatków ściśle związanych z zatrudnionymi przez Spółkę pracownikami tymczasowymi, jako część usługi głównej i potraktować podatkowo analogicznie do usługi głównej (opodatkowanie w miejscu siedziby odbiorcy usługi)?

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ ponoszenie wydatków związanych z wynajmowanymi pracownikami (szkolenia BHP, badania lekarskie, delegacje) są tak ściśle związane ze świadczoną usługa główną, iż powinno ono być uznane jako część usługi głównej. Poniesienie takich wydatków nie jest celem samym w sobie i nie może istnieć odrębnie, a służy jedynie wykonaniu usługi wynajmu pracowników.

Zarówno ETS sprawa CPP C-349/96 jak i orzecznictwo krajowe stoi na stanowisku by nie dzielić sztucznie świadczeń, które stanowią całość z ekonomicznego punktu widzenia. Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy obciążenie kontrahenta dodatkowymi wydatkami związanymi z pracownikami tymczasowymi powinno być potraktowane z punktu widzenia VAT tak...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »