Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.12.2010

Darowizna mieszkania obciążonego hipoteką

Pytanie podatnika: Rodzice chcą przekazać Wnioskodawcy w formie umowy darowizny mieszkanie własnościowe, które w części obłożone jest hipoteką, ponieważ na jego zakup rodzice zaciągnęli kredyt hipoteczny. Wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej i nie może przejąć spłacania ww. kredytu. Jakie są skutki podatkowe dla Wnioskodawcy jako obdarowanego, w tej sytuacji, tzn. że rodzice Wnioskodawcy nadal będą spłacać kredyt, a mieszkanie zostanie przekazane Wnioskodawcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2010 r. (data wpływu 20.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Rodzice chcą przekazać Wnioskodawcy w formie umowy darowizny mieszkanie własnościowe, które w części obłożone jest hipoteką, ponieważ na jego zakup rodzice zaciągnęli kredyt hipoteczny. Na dzień dzisiejszy około 100 tys. zł. Wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej i nie może przejąć spłacania ww. kredytu. Kredyt spłacany będzie do 2017 roku. Wartość mieszkania jest na kwotę około 300 tys. złotych. Kwota raty miesięcznej wraz z odsetkami wynosi około 1.370,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie są skutki podatkowe dla Wnioskodawcy jako obdarowanego, w sytuacji opisanej, tzn. że rodzice Wnioskodawcy nadal będą spłacać kredyt, a mieszkanie zostanie przekazane Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że jeżeli darowizna mieszkania jest wolna od podatku to nie ma znaczenia, że mieszkanie nadal jest spłacane w ratach, czy było kupione za gotówkę i nie ciąży na nim kredyt.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Dz. U. Nr 93, poz. 768) ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »