Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.12.2010

Odbudowa środka trwałego: Remont czy ulepszenie?

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje towary spożywcze w pawilonie handlowym. Przez lata użytkowania część magazynowa ulegała stopniowej dewastacji aż okazało się, że stan techniczny nie pozwala na użytkowanie tej części pawilonu w celach magazynowych. Na podstawie wydanego pozwolenia część magazynowa została rozebrana i w tym miejscu odbudowano magazyn, który wszelkimi parametrami jest zgodny z wcześniejszym zastanym stanem w momencie kupna tegoż pawilonu. Czy poniesione w związku z remontem wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, który można jednorazowo rozliczyć w kosztach prowadzonej działalności w momencie zakończenia remontu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2010 r. (data wpływu 17 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia poniesionych na odbudowę środka trwałego nakładów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia poniesionych na odbudowę środka trwałego nakładów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje towary spożywcze w pawilonie handlowym zakupionym x sierpnia 2004 r. Pawilon ten jest lekką konstrukcją drewnianą szkieletową złożoną z dwóch pomieszczeń: handlowego i części magazynowej. Przez lata użytkowania część magazynowa ulegała stopniowej dewastacji aż okazało się, że stan techniczny nie pozwala na użytkowanie tej części pawilonu w celach magazynowych.

W listopadzie 2009 roku Wnioskodawczyni wystąpiła o pozwolenie na odbudowę pomieszczenia gospodarczego przy pawilonie.

Wydane przez Starostwo Powiatowe pozwolenie zawiera opis, że „od strony północno-zachodniej znajduje się pomieszczenie gospodarcze, które jest w bardzo złym stanie technicznym i należy je rozebrać. W to miejsce Inwestor chce odbudować pomieszczenie gospodarcze.”

Na podstawie wydanego pozwolenia z dnia x stycznia 2010 r. część magazynowa została rozebrana i w tym miejscu odbudowano magazyn, który wszelkimi parametrami jest zgodny z wcześniejszym zastanym stanem w momencie kupna tegoż pawilonu w 2004 roku. Dzięki temu remontowi Wnioskodawczyni przywróciła stan pierwotny budynku, bez żadnej nadbudowy. W ramach remontu zostały wykonane ściany warstwowe zewnętrzne, wylewki w magazynie, ściany z płyt WKB i sufit podwieszany, wymieniono glazurę i terakotę oraz instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, alarmową, wymieniono drzwi i orynnowanie na odbudowanej części pawilonu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione w związku z tym remontem wydatki w łącznej kwocie ok. 15.000 zł stanowią koszt uzyskania przychodów, który Wnioskodawczyni może jednorazowo rozliczyć w kosztach prowadzonej działalności w momencie zakończenia remontu?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wydatki poniesione na odbudowę, remont części magazynowej pawilonu można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ odbudowa ta stanowi przywrócenie stanu pierwotnego budynku i w związku z tym nie jest modernizacją. Stan odbudowanego budynku pozwala na jego użytkowanie w takim samym zakresie jak stan budynku pierwotnego. Nie uległ zmianie sposób i zakres użytkowania a jedynie doprowadzono stan odbudowanego budynku do możliwości jego użytkowania według parametrów pierwotnych aby nie doszło do katastrofy budowlanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »