Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.11.2010

Wydatki poniesione w czasie organizacji mogą być kosztem

Pytanie podatnika: Czy koszty poniesione przez Spółkę w organizacji, która nie posiada numeru NIP, poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia ich źródła będą kosztami uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 08 lipca 2010 r. (data wpływu: BKIP w Płocku 19.04.2010 r., BKIP w Lesznie 27.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2010 r. Spółka złożyła do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

- prawidłowości określenia pierwszego roku podatkowego Spółki,
- kosztów uzyskania przychodów.

Pismem z dnia 21 kwietnia 2010 r. nr IPIA/071-36/10-2/JP Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa i stosownie do § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.12.2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1632) przekazał ww. wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie celem jego rozpatrzenia.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 02 lipca 2010 r. (data wpływu 07.07.2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-355/10-2/EK.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:

Spółka została zawiązana x 2009 r. poprzez zawarcie umowy spółki między wspólnikami w formie aktu notarialnego. W umowie Spółki, w dziale IV „Finanse i rachunkowość Spółki” zawarto zapis: „Rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31.12.2010 roku”.

Spółka uzyskała osobowość prawną z chwilą wpisu do KRS dnia x 2010 r.

X 2010 r. Spółka złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenie identyfikacyjne NlP-2, do którego dołączyła umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. X 2010 r. Spółka otrzymała decyzję w sprawie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Spółka otworzyła księgi rachunkowe z dniem x 2009 r., z chwilą pierwszego zdarzenia wywołującego skutki majątkowe (sporządzenie aktu notarialnego) i zamknie je 31 grudnia 2010 r. Rok bilansowy będzie trwał od x 2009 r. do 31.12.2010 r.

W okresie od dnia zawiązania Spółki (x 2009 r.) do dnia wpisu do KRS (x 2010 r.), Spółka działała jako spółka w organizacji. Nie posiadała w tym czasie Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jako spółka w organizacji mogła nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. W tym okresie poniosła już pierwsze koszty takie jak: opłata za wpis do KRS, opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, opłaty za najem pomieszczeń biurowych, opłaty za rekrutację i selekcję kandydatów na Prezesa Zarządu Spółki, dokonywaną przez firmę zewnętrzną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Spółka prawidłowo określiła pierwszy rok podatkowy jako okres od x 2009 r. (moment zawiązania spółki) do 31.12.2010 r.?

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »