Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.11.2010

Refakturowanie ubezpieczenia przy najmie samochodu

Pytania podatnika:
1. Czy refakturując koszty ubezpieczenia w umowie najmu możemy zastosować stawkę VAT „ZW”?
2. Czy refakturując koszty ubezpieczenia kupionej polisy od ubezpieczyciela na najemcę możemy zastosować stawkę „ZW”?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2010 r. (data wpływu 11 czerwca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsprzedaży usługi ubezpieczeniowej, w związku z zawartą umową najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsprzedaży usługi ubezpieczeniowej, w związku z zawartą umową najmu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 sierpnia 2010 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się m.in. zakupem samochodów w formie najmu długo i krótkoterminowego oraz ich dalszą odsprzedażą w podnajmie. Refakturuje on koszty ubezpieczenia samochodu zawarte w umowie najmu na kolejnego najemcę bez doliczania marży. Refakturę za koszty ubezpieczenia wystawia ze stawką „ZW”. Zainteresowany zawiera również umowę najmu z klientem, sam zakupuje polisy od ubezpieczyciela i refakturuje ubezpieczenia na klienta ze stawką „ZW”.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż w przedmiotowej sprawie występują 2 sytuacje:

Sytuacja 1:

Od firmy A Zainteresowany wynajmuje na podstawie umowy najmu samochód. Umowa z firmą A obejmuje najem oraz ubezpieczenie. Wnioskodawca otrzymuje na tą usługę fakturę VAT za najem samochodu ze stawką 22% oraz fakturę za ubezpieczenie ze stawką „ZW”.

Następnie zawiera umowę podnajmu z ubezpieczeniem na ten sam samochód z firmą B. Wnioskodawca wystawia firmie B fakturę za usługę najmu z marżą o stawce 22% oraz refakturę za ubezpieczenie bez marży ze stawką „ZW”.

Sytuacja 2:

Wnioskodawca od firmy A wynajmuje na podstawie umowy najmu samochód. Umowa z firmą A obejmuje tylko najem. Otrzymuje na tą usługę fakturę VAT za najem samochodu ze stawką 22%. Zainteresowany kupuje polisę ubezpieczeniową na to auto bezpośrednio od ubezpieczyciela na siebie, nie ma faktury tylko polisa. Następnie zawiera z firmą B umowę najmu wraz z ubezpieczeniem na ten samochód. Wystawia firmie B fakturę za usługę najmu z marżą o stawce 22% oraz fakturę za ubezpieczenie bez marży ze stawką „ZW”.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy refakturując koszty ubezpieczenia w umowie najmu Zainteresowany może zastosować stawkę VAT „ZW”?
2. Czy refakturując koszty ubezpieczenia kupionej polisy od ubezpieczyciela na najemcę Spółka może zastosować stawkę „ZW”?

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa refakturowania ubezpieczenia w ramach umowy najmu nie stanowi elementu składowego umowy najmu (opodatkowanej 22% VAT) i jako świadczenie odrębne podlega zwolnieniu z VAT.

Również usługa refakturowania ubezpieczenia kupionego od ubezpieczyciela przez Wnioskodawcę na rzecz najemcy w ramach zawartej umowy najmu nie stanowi elementu składowego umowy najmu (opodatkowanej 22%) i jako świadczenie odrębne podlega zwolnieniu z VAT.
Zainteresowany uważa, że usługa ubezpieczenia jest w praktyce świadczona przez ubezpieczyciela na rzecz korzystającego, a wynajmujący pełni jedynie rolę pośrednika między stronami transakcji.

Taka struktura stosunków prawnych prowadzi do wniosku, że w sprawie występowały dwa odrębne świadczenia, które są oddzielnie opodatkowane. Usługa najmu podlega opodatkowaniu stawką 22% VAT, natomiast refakturowanie usługi ubezpieczeniowej na korzystającego z przedmiotu najmu jest zwolnione od podatku.

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »