Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.10.2010

Jak rozliczyć VAT przy likwidacji działalności

Pytanie podatnika: W związku z likwidacją działalności sporządzony został remanent likwidacyjny, w którym Wnioskodawca oświadczył, że w trakcie prowadzenia działalności nie był odliczany podatek naliczony VAT od zakupu środków trwałych oraz, że na dzień likwidacji został w ewidencji środek trwały - pomoc drogowa, który będzie teraz służył do celów prywatnych i Wnioskodawca nie zamierza go sprzedawać. Pojazd był kupiony na umowę kupna-sprzedaży i w związku z tym Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT. Czy Wnioskodawca ma obowiązek naliczyć podatek naliczony od sporządzonego remanentu likwidacyjnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku naliczenia podatku należnego od sporządzonego remanentu likwidacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku naliczenia podatku należnego od sporządzonego remanentu likwidacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 12 czerwca 2009 r. Wnioskodawca zakupił samochód pomoc drogową marki IVECO DAILY, dokumentem potwierdzającym tą transakcję jest zawarta w tym dniu umowa kupna-sprzedaży. Sprzedający był osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i wymieniony pojazd był jego prywatną własnością.

W dnia 26 czerwca 2009 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, której celem było świadczenie usług transportowych pomocy drogowej. W związku z tym w dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności przyjęty został do ewidencji środków trwałych zakupiony samochód-laweta.

Jednak w dniu 6 sierpnia 2009 r. z powodów ekonomicznych Wnioskodawca zlikwidował działalność, uzyskując w tym celu stosowną decyzję z Urzędu Miejskiego. W związku z likwidacją działalności sporządzony został remanent likwidacyjny, w którym Wnioskodawca oświadczył, że w trakcie prowadzenia działalności nie był odliczany podatek naliczony VAT od zakupu środków trwałych oraz, że na dzień likwidacji został w ewidencji środek trwały - pomoc drogowa, który będzie teraz służył do celów prywatnych i Wnioskodawca nie zamierza go sprzedawać. Pojazd był kupiony na umowę kupna-sprzedaży i w związku z tym Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Wypełniając deklarację VAT-7 w poz. 40 dotyczącej kwoty podatku z remanentu, została umieszczona wartość 0,00 zł. Jednak po kilku dniach od złożenia wymienionych dokumentów Urząd Skarbowy poinformował Wnioskodawcę, że stosownie do art. 43, ma on obowiązek od wartości zakupu pojazdu naliczyć podatek VAT i umieścić jego wartość w poz. 40 deklaracji VAT-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałej sytuacji prawidłowe jest zastosowanie art. 14 ust. 1, ust. 4, zgodnie z którym Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczyć podatku naliczonego od sporządzonego remanentu likwidacyjnego, który zawiera jedynie zakupioną pomoc drogową, od której nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego i którą w dalszym ciągu Wnioskodawca posiada?

Zdaniem Wnioskodawcy, w jego sytuacji ma zastosowanie art. 14 ust. 1 z powołaniem na ust. 4 ustawy o VAT, w związku z czym nie ma obowiązku naliczyć podatku należnego od posiadanego pojazdu, co z tym związane nie należy korygować złożonej deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodaw...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »