Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.10.2010

Przechowywanie faktur: Sądy swoje, a fiskus swoje

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może skrócić okres przechowywania faktur w postaci papierowej do 2 lat, przy zapewnieniu stałego przechowywania faktur w systemie księgowym w postaci elektronicznej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2010 r. (data wpływu 13 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu przechowywania faktur w formie papierowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu przechowywania faktur w formie papierowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest producentem wyrobów wędliniarskich, które są przez niego dostarczane do odbiorców hurtowych. Aktualnie rocznie wystawia ok. 30.000 faktur, a we wcześniejszych latach wystawiał nawet 100.000 faktur rocznie. Dotychczas kopie faktur przechowywane były do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego czyli przez 6 lat. Długotrwałe przechowywanie ogromnych ilości dokumentów w formie papierowej jest kosztowne, bo wymaga dużych powierzchni zajętych przez archiwum. System księgowy umożliwia stałe przechowywanie faktur w postaci elektronicznej i w każdym czasie możliwe jest wydrukowanie kopii faktury bez możliwości modyfikacji treści jej zapisów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Zainteresowany może skrócić okres przechowywania faktur w postaci papierowej do 2 lat, przy zapewnieniu stałego przechowywania faktur w systemie księgowym w postaci elektronicznej?

Zdaniem Wnioskodawcy, żaden przepis rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.) nie określa w jakiej formie ma być przechowywana faktura zatrzymana przez sprzedawcę.

W tej sytuacji Zainteresowany ma prawo przechowywać kopie faktur wyłącznie w postaci elektronicznej w systemie księgowym, zapewniając możliwość wydruku bez modyfikacji ich treści, w każdym czasie.

Powyższe stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku I FSK 1169/08 z dnia 3 listopada 2009 r.

Ze względów praktycznych Wnioskodawca drukuje obecnie kopie papierowe faktur po to by uzyskać na nich potwierdzenie odbioru towaru przez kupującego. Po upływie terminu przedawnienia roszczeń z tytułu umów sprzedaży, tj. po 2 latach, chciałby zniszczyć te kopie.

Zdaniem Zainteresowanego ma on prawo do wprowadzenia „mieszanego” systemu przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktur w formie papierowej i przechowywaniu ich kopii w formie elektronicznej. Może to nastąpić w momencie wystawienia i ujęcia faktur w ewidencji księgowej lub w każdym dowolnym momencie (np. po uprzednim wydrukowaniu kopii i zniszczeniu jej po 2 latach).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »