Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.09.2010

Czynność wniesienia aportu nie podlega opodatkowaniu PCC

Pytanie podatnika: Czy wniesienie nieruchomości budowlanej tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, stanowiące czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 28 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Z uwagi na fakt, iż treść wniosku wskazywała, iż może on dotyczyć również podatku od towarów i usług, wniosek uzupełniono w dniu 29 czerwca 2009 r., wskazując, iż dotyczy on jedynie kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, będący spółką komandytową prowadzi działalność deweloperską w zakresie budowy i wynajmu szpitali. Jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik podatku od towarów i usług. Spółka wnioskodawcy została zawiązana w dniu 5 marca 2009 r. na mocy aktu notarialnego, a w dniu 19 marca 2009 r. zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Komandytariusze wnieśli do Spółki wyłącznie wkłady finansowe. Natomiast komplementariusz - oprócz wkładu finansowego - także wkład rzeczowy, tj. projekt architektoniczny i nieruchomość z rozpoczętą inwestycją budowlaną w postaci budowy szpitala, wraz z pozwoleniem na budowę oraz z wszystkimi poniesionymi dotąd nakładami.

Jako, że skutek rzeczowy w postaci przeniesienia własności nieruchomości jest osiągany dopiero w wyniku przeniesienia własności nieruchomości na zarejestrowaną już Spółkę komandytową, komplementariusz wraz z wnioskodawcą aktem notarialnym z dnia 3 kwietnia 2009 r. dokonał - w wykonaniu zapisów umowy spółki komandytowej - przeniesienia na wnioskodawcę (tytułem wkładu rzeczowego do spółki) ww. nieruchomości.

Czynność wniesienia przez komplementariusza aportu do spółki komandytowej została udokumentowana fakturą VAT, którą wnioskodawca zaewidencjonował w swojej ewidencji zakupów VAT. Podatek od towarów i usług związany z wniesionym aportem - na mocy uzyskanej wcześniej interpretacji indywidualnej - został odliczony.

Z tytułu zawarcia umowy spółki, notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych od całej wysokości wniesionych wkładów - i tych finansowych i wkładu rzeczowego, pomimo, iż podlegał on opodatkowaniu 22% podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umowa spółki komandytowej w części dotyczącej wniesienia do tej spółki wkładu rzeczowego (opodatkowanego podatkiem od towarów i usług według stawki 22%) podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem wnioskodawcy, do czynności wniesienia wkładów do spółki komandytowej należy stosować przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązujące w dniu zawiązania spółki oraz wniesienia wkładów. Wnioskodawca wskazał, że zgodni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »