Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.09.2010

Kiedy sprzedaż samochodu oznacza korektę VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca zakupił samochód, z tytułu nabycia którego odliczył podatek w wysokości 6.000 zł. Samochód został sprzedany w dniu 27 sierpnia 2009 r., zaś przy sprzedaży Wnioskodawca skorzystał ze zwolnienia od podatku VAT. Nabyty przez Wnioskodawcę samochód osobowy, był wykorzystywany ponad pół roku. Wartość samochodu przekraczała 15.000 zł, środek trwały był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, która stanowi działalność opodatkowaną. W związku z tym samochód służył sprzedaży opodatkowanej. Czy jest konieczny zwrot podatku VAT w związku ze sprzedażą samochodu osobowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2010 r. (data wpływu 2 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego w związku ze sprzedażą samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego w związku ze sprzedażą samochodu osobowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - zakład ogólnobudowlany. W dniu 8 lutego 2007 r. Wnioskodawca zakupił samochód, z tytułu nabycia którego odliczył podatek w wysokości 6.000 zł, zgodnie z art. 86 ust. 3 w zw. z art. 43 ust. 2, w zw. z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Samochód został sprzedany w dniu 27 sierpnia 2009 r., zaś przy sprzedaży Wnioskodawca skorzystał ze zwolnienia od podatku określonego w § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nabyty przez Wnioskodawcę samochód osobowy, był wykorzystywany ponad pół roku. Wartość samochodu przekraczała 15.000 zł, środek trwały był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, która stanowi działalność opodatkowaną. W związku z tym samochód służył sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jest konieczny zwrot podatku VAT w związku ze sprzedażą samochodu osobowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, przywołującego brzmienie art. 86 ust. 3 i art. 43 ust. 2, art. 90 ust. 1 i ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, wobec tego podatek powstały w związku z zakupem samochodu jest związany wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, dlatego też przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Natomiast ze sprzedażą samochodu, która to czynność była zwolniona od podatku, nie był związany „żaden koszt zawierający podatek”. A zatem, w ocenie Wnioskodawcy, art. 91 cyt. ustawy nie będzie miał zastosowania. Ponadto powołując się na pogląd zawarty w Poradniku VAT nr 24 (264) z dnia 20 grudnia 2009 r., Wydawnictwo Podatkowe GOFIN, str. 59, Wnioskodawca wskazuje, że podatnik w rozliczeniu wstępnym, jak i po zakończeniu tego roku powinien dokonać 100% odliczenia podatku naliczonego. Konkludując Wnioskodawca zauważa, że jest zwolniony od podatku przy sprzedaży samochodu, zatem nie musi „zwracać VAT, nawet w części”. Końcowo Wnioskodawca zauważa, że intencją jest uzyskanie interpretacji „co do zasadności rozliczenia zwrotu odliczonego podatku przy zakupie samochodu”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W niniejszej sprawie wskazać na wstępnie należy, że zagadnienie mające być przedmiotem rozstrzygnięcia, w powiązaniu z przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego, sprowadza się do kwestii związanej z korektą naliczonego podatku od towarów i usług w związku ze zwolnioną od podatku sprzedażą samochodu osobowego, pomimo użycia przez Wnioskodawcę wyrażenia „zwrot”.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towar usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »