Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.09.2010

Zachowek nie ma wpływu na wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości

Pytania podatnika:
1. Czy od podatku dochodowego odlicza się koszt biura nieruchomości, koszt remontu i podatek od spadku?
2. Czy w podatku dochodowym należy uwzględnić wysokość wypłaconego zachowku w wysokości 110.000 zł, który de facto zmniejsza dochód Wnioskodawczyni wynikający ze sprzedaży mieszkania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2010 r. (data wpływu 16.06.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14.08.2010 r. (data wpływu 17.08.2010 r.) na wezwanie z dnia 09.08.2010 r. Nr IPPB2/415-547/10-2/MS1 o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku poprzez możliwość:

- pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę zapłaconego podatku od spadku, koszt remontu oraz koszt biura nieruchomości - jest prawidłowe,
- pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę wypłaconego zachowku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w zeznaniu podatkowym uwzględniła:

- koszt biura nieruchomości,
- remont mieszkania, pierwszy po 40 latach użytkowania,
- podatek od spadku.

W dniu 28.05.2008 r. w drodze zapisu testamentowego Wnioskodawczyni nabyła mieszkanie po zmarłym Piotrze G. (osoba trzecia).

Dnia 27.01.2009 r. Sąd Rejonowy dla W. stwierdził nabycie spadku. W dniu 27.07.2009 r. na podstawie decyzji US W., Wnioskodawczyni opłaciła należny podatek od spadku. Ponieważ córka zmarłego Piotra G. wystąpiła o zachowek, Wnioskodawczyni musiała podjąć decyzję o sprzedaży mieszkania, ponieważ nie dysponowała innymi środkami aby zaspokoić roszczenie (jest emerytką). Dnia 21.10.2009 r. na posiedzeniu sądowym doszło do ugody, na podstawie której Wnioskodawczyni wypłaciła zachowek w wysokości 110.000 zł. W świetle tych faktów dochód Wnioskodawczyni ze sprzedaży jest pomniejszony o wypłacony zachowek.

Jednocześnie Wnioskodawczyni poinformowała, iż nie jest właścicielem innego lokalu. Mieszka w lokalu komunalnym, który odzyskał spadkobierca byłych właścicieli.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy od podatku dochodowego odlicza się koszt biura nieruchomości, koszt remontu i podatek od spadku?
2. Czy w podatku dochodowym należy uwzględnić wysokość wypłaconego zachowku w wysokości 110.000 zł, który de facto zmniejsza dochód Wnioskodawczyni wynikający ze sprzedaży mieszkania?

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wobec czego pismem z dnia 09.08.2010 r. Nr IPPB2/415-547/10-2/MS1 wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia tego wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

- uzupełnienie stanu faktycznego poprzez wskazanie daty śmierci spadkodawcy,
- przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

Wnioskodawczyni odpowiedziała w terminie pismem z dnia 14.08.2010 r. (data wpływu 17.08.2010 r.), w którym wskazała, iż Piotr G. zmarł 28 maja 2008 roku, oraz przedstawiła własne stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Wnioskodawczyni uważa, że mogła odliczyć koszt biura nieruchomości, które zajęło się sprzedażą, gdyż zdaniem Wnioskodawczyni, kwota ta pomniejszyła dochód.

O możliwości odliczenia od podatku dochodowego kwoty zapłaconego podatku od spadków i darowizn Wnioskodawczyni została poinformowana przez Urząd Skarbowy i uważa, że postąpiła prawidłowo dokonując tego odliczenia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, słuszne było także odliczenie kosztów remontu dokonanego po nabyciu spadku. W momencie otrzymania spadku Wnioskodawczyni wiązała z przedmiotowym mieszkaniem ogromne nadzieje. Sytuacja mieszkaniowa Wnioskodawczyni jest skomplikowana. Lokal kwaterunkowy, w którym Wnioskodawczyni mieszka wraz z mężem, mieści się w budynku odzyskanym przez spadkobierców dawnych właścicieli.

Ponieważ czynsz, który Wnioskodawczyni z mężem płacą jest dla nich wysoki (stale z tendencją zwyżkową), łudzili się, że będą mogli zamieszkać w mieszkaniu, które Wnioskodawczyni otrzymała w drodze zapisu testamentowego. Dlatego ogromnym wysiłkiem zdecydowali się na remont.

Wnioskodawczyni oraz jej mąż są e...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »