Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

31.08.2010

KUP: Ubezpieczenie samochodu z homologacją ciężarową

Pytanie podatnika: Czy wymienione w stanie faktycznym samochody można nie traktować jako samochody osobowe według art. 4a pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie tych pojazdów w całości, bez stosowania ograniczenia wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 49 tej ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2010 r. (data wpływu 8 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 8 lipca 2010 r.) - dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania ograniczenia wynikającego art. 16 ust. 1 pkt 49 tej ustawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania ograniczenia wynikającego art. 16 ust. 1 pkt 49 tej ustawy. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Wobec tego pismem z dnia 25 czerwca 2010 r. Nr ITPB3/423-268/10-2/AW wezwano Spółkę do jego uzupełnienia. Niniejsze zostało dokonane w dniu 8 lipca 2010 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka w swojej działalności wykorzystuje w ramach umów leasingu operacyjnego dwa samochody o wartości początkowej powyżej 20 000 euro. Samochody te posiadają homologację samochodu ciężarowego.

Pierwszy samochód Volkswagen użytkowany jako karetka pogotowia, posiada dopuszczalną ładowność 995 kg, jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 2 800 kg. Drugi - Mercedes Benz ma dopuszczalną ładowność 755 kg, a jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 3 250 kg.

Spółka zgodnie z umową pokrywa koszty zarówno ubezpieczenia OC jak i AC. Spółka nie posiada zaświadczeń z okręgowej stacji kontroli pojazdów o możliwości niezaliczenia ich do samochodów osobowych.

Samochód Volkswagen o dopuszczalnej masie całkowitej 2 800 kg jest przeznaczony do przewozu 3 osób, posiada jeden rząd siedzeń oddzielony od części transportowej stałą przegrodą, w części transportowej zamkniętej, znajduje się miejsce na nosze reanimacyjne oraz dwa składane siedzenia dla personelu medycznego. Samochód ten wg homologacji jest samochodem ciężarowym Transporter podrodzaj VAN. Nie przeprowadzono badania technicznego ww. samochodu. Nie jest to pojazd specjalny wymieniony w załączniku nr 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Samochód Mercedes Benz ma dopuszczalną masę całkowitą 3 250 kg, przeznaczony jest do przewozu 5 osób, ma dwa rzędy siedzeń, posiada stałą przegrodę oddzielającą część siedzącą od części transportowej (tzw. kratka), długość części przeznaczonej do przewozu ładunków mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi nie przekracza 50%, nie posiada części otwartej do przewozu ładunków, kabina kierowcy i część transportowa nie są konstrukcyjnie oddzielne, nie jest to pojazd specjalny wg prawa o ruchu drogowym i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Samochód posiada homologację samochodu ciężarowego, podrodzaj wielozadaniowy. Nie przeprowadzono badania technicznego stwierdzającego możliwość nie zaliczenia ww. pojazdu do samochodów osobowych. Nie jest to pojazd specjalny wymieniony w załączniku nr 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wyżej wymienione samochody można nie traktować jako samochody osobowe wg art. 4a pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie tych pojazdów w całości, bez stosowania ograniczenia wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 49 tej ustawy?

Zdaniem Wnioskodawcy, samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej zarejestrowane jako samochody ciężarowe i posiadające homologację samochodów ciężarowych, i w świetle wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 roku oraz tego, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. zostały w 2007 roku dostosowane do ustawy o podatku od towarów i usług, nie są traktowane jako samochody osobowe w odniesieniu do obu ustaw.

Wobec powyższego ograniczenie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodów w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote wg kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia, nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami).

Zgodnie z art. 17a pkt 1 powołanej ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »