Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

23.08.2010

Umowa cesji książeczki mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni skorzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, ponieważ książeczkę mieszkaniową otrzymała drogą cesji w ramach najbliższej rodziny - jeżeli Wnioskodawczyni złoży zgłoszenie na druku SD-Z2 do Urzędu Skarbowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2010 r. (data wpływu 07.06.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22.07.2010 r. (data nadania 22.07.2010 r., data wpływu 23.07.2010 r.) na wezwanie z dnia 15.07.2010 r. Nr IPPB2/436-198/10-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nieodpłatnego przekazania w formie cesji oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nieodpłatnego przekazania w formie cesji oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem jest nieodpłatne przekazanie w formie cesji oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej w ramach najbliższej rodziny.

W dniu 22.03.2010 r. w Bank P. S.A. Oddział w P. ul. L. dokonano cesji oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej założonej w 1977 r. z wkładem mieszkaniowym o wartości 130,00 zł po denominacji.

Stronami cesji jest rodzeństwo B. Hanna z domu W., właścicielka książeczki mieszkaniowej zamieszkała, we wsi R. poczta C. oraz przyjmujący cesję brat Mieczysław W. zamieszkały w P. ul. W.

Po rozpatrzeniu możliwości przeprowadzenia remontów mieszkania i przydatności ww. książeczki podjęto decyzję o dalszej cesji pomiędzy ojcem, a córką.

W dniu 01.04.2010 r. dokonano cesji również w Banku P. pomiędzy Mieczysławem W., ojcem Wnioskodawczyni zamieszkałym w P., ul. W., a Wnioskodawczynią zamieszkałą również w P. ul. W. W krótkim czasie Wnioskodawczyni nabyła prawa do likwidacji książeczki mieszkaniowej i uzyskania premii gwarancyjnej.

Likwidację dokonano w Banku P. Oddział w P. i po kilkunastu dniach Wnioskodawczyni otrzymała kwotę 46.648,22 zł przelewem na konto bankowe. Na ww. kwotę składa się:

- wkład na książeczce mieszkaniowej - 130,00 zł,
- premia gwarancyjna - 44.616,00 zł,
- odsetki za lata ubiegłe - 1.928,77 zł,
- odsetki bieżące - 3,45 zł.

Koszty operacji:

1. cesja 70 zł,
2. opłata za likwidację książeczki 30 zł.

Pismem z dnia 15.07.2010 r. Nr IPPB2/436-198/10-2/AF wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego poprzez wskazanie, czy umowa cesji oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej miała charakter darowizny oraz jednoznaczne przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, z uwagi na fakt, iż w złożonym wniosku Wnioskodawczyni przedstawiła dwa stanowiska. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20.07.2010 r. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie pismem z dnia 22.07.2010 r., data nadania 22.07.2010 r., data wpływu 23.07.2010 r.). W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż książeczka mieszkaniowa została przekazana nieodpłatnie cesją Bank P. S.A. w P. (wzór druku cesji Wnioskodawczyni przesłała w załączeniu). Wnioskodawczyni nie zna charakteru tej cesji, z pewnością wzór cesji został ustalony pomiędzy Ministrem Finansów a Bankiem P S.A. Innych dokumentów ni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »