Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.08.2010

Termin przechowywania kopii paragonów fiskalnych z kasy rejestrującej

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, biorąc pod uwagę przepis § 7 ust. 8 oraz § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, powinien przechowywać papierowe kopie dokumentów kasowych dotyczących sprzedaży dokonanej przed 1 grudnia 2008 r. (czyli przed dniem wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia) przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku czy przez okres co najmniej 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż (dotyczy sprzedaży dokonanej do dnia 31 grudnia 2011 r.)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2009 r. (data wpływu 11 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu przechowywania kopii paragonów fiskalnych z kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu przechowywania kopii paragonów fiskalnych z kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej Spółka) prowadzi sprzedaż detaliczną w sieci ponad stu punktów sprzedaży zorganizowanych jako saloniki prasowe. Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona jest z wykorzystaniem kas rejestrujących. Obecnie Spółka wykorzystuje ponad 100 urządzeń. Spółka użytkuje w działalności kasy, które nie mają możliwości elektronicznego zapisu kopii dokumentów kasowych. W związku z tym, przechowywaniu podlegają papierowe kopie dokumentów kasowych. Obecnie Wnioskodawca przechowuje rolki zawierające paragony fiskalne od 2002 r. Z uwagi na właściwości papieru, na którym drukowane są kopie paragonów fiskalnych, większość z przechowywanych dokumentów jest już nieczytelna. Dodatkowo przechowywanie tak dużej ilości dokumentów powoduje problemy techniczne oraz zbędne podwyższenie kosztów działalności Spółki zwłaszcza, że dane zawarte w kopiach paragonów fiskalnych są przechowywane w formie zestawień syntetycznych (raporty okresowe drukowane przez kasy fiskalne) w ramach spełnienia wymogów odnośnie przechowywania ksiąg rachunkowych i dowodów źródłowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca, biorąc pod uwagę przepis § 7 ust. 8 oraz § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, powinien przechowywać papierowe kopie dokumentów kasowych dotyczących sprzedaży dokonanej przed dniem 1 grudnia 2008 r. (czyli przed dniem wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia) przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, czy przez okres co najmniej 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż (dotyczy sprzedaży dokonanej do dnia 31 grudnia 2011 r.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, podatnik ma obowiązek przechowywać papierowe kopie paragonów fiskalnych dokumentujące sprzedaż dokonaną przed 1 grudnia 2008 r. (czyli przed datą wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia) przez okres co najmniej dwóch lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż (przy czym przepis ten dotyczy sprzedaży dokonanej do dnia 31 grudnia 2011 r.). Oznacza to, że podatnik może zniszczyć kopie paragonów fiskalnych za lata 2002-2006. Taka opinia została wyrażona przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/443-903/09-2/AZ oraz przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej nr ILPP2/4 -1066/...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »