Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.08.2010

Oświadczenie spedytora upoważnia do zastosowania 0% stawki VAT

Pytanie podatnika: Czy podpisane oświadczenie spedytora może być uznane za dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy od podatku od towarów i usług i w konsekwencji może dawać prawo zleceniodawcom Spółki L. do zastosowania preferencyjnej stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy, będących w posiadaniu także kopii faktury oraz specyfikacji sztuk ładunku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.04.2010 r. (data wpływu 06.04.2010 r.) uzupełniony w dniu 01.06.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 20.05.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania oświadczenia spedytora za dokument o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy i w konsekwencji dającym prawo do stawki podatku 0% przy dostawie wewnątrzwspólnotowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 01.06.2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania oświadczenia spedytora za dokument o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy i w konsekwencji dającym prawo do stawki podatku 0% przy dostawie wewnątrzwspólnotowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Jako firma spedycyjna działająca w zasięgu międzynarodowym Spółka organizuje transporty dla przedsiębiorców sprzedających towary na rynku unijnym. Przedsiębiorcy dokonują wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stosując do tych dostaw 0% stawkę podatku od towarów i usług. Wywóz towarów dokonywany jest na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez Państwo członkowskie właściwe dla nabywcy. Działając jako spedytor Spółka ma problemy ze ściągnięciem listów przewozowych, nie zawsze jest w stanie otrzymać oryginały dokumentów CMR podpisanych przez przewoźników, a następnie przekazać kontrahentowi/ zleceniodawcy usługi przed upływem terminu obowiązującego przedsiębiorcę na złożenie deklaracji VAT za dany okres, w którym wewnatrzwspólnotowa dostawa powinna zostać rozliczona. Aby usprawnić przepływ dokumentów, rozważa zastąpienie podpisanej kopii dokumentu CMR dokumentem przygotowanym przez nas, tzw. Dokument mający formę Oświadczenia Spedytora.
Przygotowany przez Spółkę Dokument -zawierałby wszystkie elementy listu przewozowego CMR takie jak:

- dane Spółki (jako podmiotu wysyłającego towary),
- dane odbiorcy otrzymującego towary,
- warunki dostawy, na których transakcja została przeprowadzona,
- wagę towaru,
- ilość towaru,
- datę wysyłki,
- datę dostawy do nabywcy,
- kraj dostawy,
- podpis spedytora.

Powyższy Dokument jednoznacznie potwierdzałby, że towary zostały faktycznie dostarczone do miejsca przesyłki, co zostałoby jednocześnie potwierdzone podpisem spedytora. Powyższy Dokument (potwierdzenie dostawy) byłby wystawiany odrębnie do każdej przesyłki. Zleceniobiorcy oprócz otrzymanego oświadczenia spedytora posiadają kopię faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku. Łącznie te trzy dokumenty (lub dwa jeśli specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku byłaby wyszczególniona na fakturze) potwierdzałyby wewnatrzwspólnotowa, dostawę towarów wykonaną przez zleceniodawców.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podpisane oświadczenie spedytora może być uznane za dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy od podatku od towarów i usług i w konsekwencji może dawać prawo zleceniodawcom Spółki L. do zastosowania preferencyjnej stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy, będących w posiadaniu także kopii faktury oraz specyfikacji sztuk ładunku?

W ocenie Wnioskodawcy, podpisany przez spedytora Dokument - Oświadczenie Spedytora może skutecznie zastąpić dokument CMR, ponieważ ustawa o VAT nie zawiera definicji „dokumentu przewozowego”, a Dokument - Oświadczenie Spedytora razem z pozostałą posiadaną przez zleceniodawców dokumentacją (kopia faktury VAT, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku) dowodzi, iż towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. W konsekwencji zleceniodawcy Spółki w związku z wypełnieniem przepisu art. 42 ust. 3 ustawy o VAT będą uprawnieni do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, m.in. wówczas, gdy podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego kraju członkowskiego. Dowody, o których mowa powyżej, zostały określone w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT i są to:

- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora), odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów zlecany jest przewoźnikowi (spedytorowi);
- kopia faktury;
- specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Dokumentem przewozowym może być nie tylko ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »