Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.08.2010

Wniesienie aportem budynków biurowych a zwrot VAT w terminie 25 dni

Pytania podatnika:
1. Czy założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowo-Akcyjna (lub inna spółka osobowa) będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę i dokumentującej odpłatną dostawę towarów przez Wnioskodawcę?
2. Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch miesięcy?
3. Czy Spółka Komandytowo-Akcyjna (lub inna spółka osobowa), która złoży wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT, jest uprawniona do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktury dokumentującej aport?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2009 r. (data wpływu 30.12.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku oraz zwrotu w terminie 25 dni nadwyżki podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem budynków biurowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.12.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku oraz zwrotu w terminie 25 dni nadwyżki podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem budynków biurowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji urządzeń łączności, automatyki i aparatury diagnostycznej wraz z oprogramowaniem oraz projektuje systemy łączności, teletransmisyjne i teleinformatyczne. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) i nie jest małym podatnikiem. Wnioskodawca zamierza założyć spółkę osobową (najprawdopodobniej spółkę komandytowo-akcyjną - dalej: „Spałka Komandytowo-Akcyjna”). Następnie udział w spółce osobowej Wnioskodawca zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci budynków biurowych. Budynki biurowe, które mają być przedmiotem aportu nie były do tej pory wynajmowane w całości lub części oraz nie miała także miejsca sprzedaż lokali w tych budynkach. Ponadto, Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony wynikający z nabyć towarów i usług w związku z budową budynków. Spółka Komandytowo-Akcyjna zostanie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i wybierze formę rozliczeń na zasadach ogólnych, tj. miesięcznie. Spółka Komandytowo-Akcyjna będzie prowadzić działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni w budynkach biurowych, w tym także dla Wnioskodawcy, która to czynność podlega opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowo-Akcyjna (lub inna spółka osobowa) będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę i dokumentującej odpłatną dostawę towarów przez Wnioskodawcę?
2. Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch miesięcy?
3. Czy Spółka Komandytowo-Akcyjna (lub inna spółka osobowa), która złoży wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT, jest uprawniona do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktury dokumentującej aport?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzyst...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »