Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.07.2010

Przekwalifikowanie komputera na środek trwały w związku z przyłączeniem urządzeń peryferyjnych

Pytania podatnika:
1. Czy w sytuacji przyłączenia urządzeń peryferyjnych do komputera zachodzi konieczność przekwalifikowania go na środek trwały tj. zestaw komputerowy, na który składałby się laptop z zapasową baterią, urządzenie wielofunkcyjne i projektor?
2. Czy w sytuacji, gdy dołączenie urządzeń peryferyjnych nie spowoduje konieczności przekwalifikowania laptopa w środek trwały prawidłowym będzie potraktowanie urządzenia wielofunkcyjnego oraz projektora jako kolejnych elementów wyposażenia firmy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19.04.2010 r. (data wpływu 26.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przekwalifikowania komputera na środek trwały w związku z przyłączeniem urządzeń peryferyjnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przekwalifikowania komputera na środek trwały w związku z przyłączeniem urządzeń peryferyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie działalności prawniczej. Opodatkowany jest podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Prowadzi rozliczenia w formie księgi przychodów i rozchodów. Rozpoczęcie działalności zostało sfinansowane środkami z dotacji na wsparcie przedsiębiorczości w ramach programu operacyjnego POKL 6.2.

Z otrzymanych środków zostało zakupione m.in. wyposażenie służące wykonywaniu prowadzonej działalności gospodarczej.

W dniu 14.01.2010 r. dokonano zakupu laptopa wraz z dyskiem zewnętrznym o łącznej wartości 3.303,28 zł z założeniem użytkowania powyżej 12 miesięcy. Zgodnie z art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, komputer (jako środek o wartości poniżej 3.500 zł) nie został uznany za środek trwały, a wydatek związany z jego nabyciem zaliczono do koszów uzyskania przychodów (art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednocześnie został wpisany do ewidencji wyposażenia.

W dniu 15.03.2010 r. podatnik dokonał zakupu projektora, a następnie w dniu 29.03.2010 r. zakupiono urządzenie wielofunkcyjne oraz zapasową baterię do laptopa. Urządzenia te stanowią części peryferyjne wcześniej zakupionego laptopa i nie funkcjonują samodzielnie, lecz jedynie we współpracy w komputerem. Bateria została zakupiona jako bateria zastępcza, w celu zabezpieczenia ciągłości pracy laptopa przy konieczności użytkowania go w czasie dłuższym niż czas pracy baterii już zasilającej komputer. Projektor o wartości 2.786,89 zł został uznany za wyposażenie, a wartość zakupu zaliczono do kosztów uzyskania przychodów.

Urządzenie wielofunkcyjne o wartości 2.049,18 zł zostało uznane za wyposażenie, a wartość zakupu zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Wydatek na zakup baterii o wartości 655,74 zł został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w sytuacji przyłączenia urządzeń peryferyjnych do komputera zachodzi konieczność przekwalifikowania go na środek trwały tj. zestaw komputerowy, na który składałby się laptop z zapasową baterią, urządzenie wielofunkcyjne i projektor?
2. Czy w sytuacji, gdy dołączenie urządzeń peryferyjnych nie spowoduje konieczności przekwalifikowania laptopa w środek trwały prawidłowym będzie potraktowanie urządzenia wielofunkcyjnego oraz projektora jako kolejnych elementów wyposażenia firmy?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zakupu składnika majątkowego o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł ma prawo do nie uznania go za środek trwały i zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przyc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »