Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.06.2010

Odsetki od kredytu na zakup papierów wartościowych jako KUP

Pytania podatnika:
1. Czy mimo braku wskazania nazw papierów wartościowych, Wnioskodawczyni może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów odsetki od kredytu przeznaczonego tylko i wyłącznie na zakup papierów wartościowych?
2. Gdzie w PIT-38 wykazać poniesione koszty wynikające z obsługi kredytu, a nie wykazane przez biuro maklerskie w PIT-8C?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2010 r. (data wpływu 07.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

- możliwości zaliczenia w koszty odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup papierów wartościowych - jest nieprawidłowe,
- miejsca wykazania kosztów w PIT-38 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w koszty odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup papierów wartościowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Jako indywidualny inwestor giełdowy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do płacenia podatku od zysków z dochodów kapitałowych.

Dochody z giełdy papierów wartościowych są dla Wnioskodawczyni dodatkowym źródłem dochodów, oprócz dochodów z wykonywanej pracy zawodowej.

Od 2008 roku Wnioskodawczyni korzysta z linii kredytowej w wysokości 80.000 PLN otworzonej na jej rachunku inwestycyjnym w biurze maklerskim przez współpracujący z nim Bank D. S.A.

Część kosztów związanych z uzyskiwaniem dochodów z inwestycji giełdowych jest wykazywanych w PIT-8C przez biuro maklerskie np. prowizje.

Kosztem są również odsetki od kredytów udzielonych na zakup papierów wartościowych. Koszty odsetek od kredytu nie są wykazywane w PIT-8C, ponieważ kredyt nie jest udzielany przez biuro maklerskie, ale przez bank który jest podmiotem zewnętrznym wobec biura maklerskiego.

Zgodnie z ww. ustawą, odsetki od kredytów winny być wliczane w koszty, jeżeli są udzielane na zakup konkretnych, jednoznacznie wskazanych papierów wartościowych. O ile wskazanie tych papierów jest możliwe w przypadku ich zakupu na rynku pierwotnym lub zakupu nowych emisji, o tyle w przypadku, aktywnego uczestnictwa w „grze” na giełdzie, ustalenie tych papierów jest niezwykle trudne i wymagałoby wyciągów z krajowego depozytu papierów wartościowych obejmujących setki, a być może tysiące operacji przeprowadzanych na rachunku inwestycyjnym Wnioskodawczyni.

Kłopot wynika z tego, że środki kredytowe „mieszają” się z finansowymi środkami własnymi. Na rachunku inwestycyjnym nie są to środki rozdzielone. Wszystkie środki są sumowane i oddane do dyspozycji inwestora. Inaczej mówiąc, kupując i sprzedając papiery wartościowe Wnioskodawczyni nie jest w stanie wskazać w każdym momencie, czy sprzedała lub kupiła papiery za środki własne, czy kredytowe.

Odsetki od kredytu naliczane są i pobierane raz na miesiąc. Bank liczy wykorzystanie środków finansowych, ale też nie weryfikuje na zakup jakich papierów zostały wykorzystane.

Po upływie roku, Wnioskodawczyni otrzymuje od banku zbiorczą informację o całorocznych kosztach związanych z obsługą linii kredytowej. W przypadku roku 2009 koszt związany z obsługą linii kredytowej wyniósł 5.253,38 PLN. Koszt ten nie został uwzględniony przez biuro maklerskie w PIT-8C, a jednocześnie został poniesiony przez Wnioskodawczynię w związku z linią kredytową przeznaczoną na zakup papierów wartościowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy mimo braku wskazania nazw papierów wartościowych, Wnioskodawczyni może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów odsetki od kredytu przeznaczonego tylko i wyłącznie na zakup papierów wartościowych?
2. Gdzie w PIT-38 wykazać poniesione koszty wynikające z obsługi kredytu, a nie wykazane przez biuro maklerskie w PIT-8C?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Mimo braku wskazania nazw i kwot przeznaczonych na zakup papierów wartościowych Wnioskodawczyni jest w stanie jednoznacznie wykazać, że wykorzystanie kredytu miało bezpośredni związek z uzyskaniem dochodów z giełdy papierów wartościowy...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »