Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.06.2010

Dokumentowanie sprzedaży usług abonamentowych

Pytanie podatnika: Czy sprzedając usługi abonamentowe, poprawne jest umieszczenie jako kolejnych pozycji na fakturze tych usług z przynależnymi im stawkami podatku VAT, w ramach sprzedaży pakietu zawierającego kilka karnetów opodatkowanych z osobna różnymi stawkami VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2010 r. (data wpływu 22.04.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości w wystawieniu faktury VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości w wystawieniu faktury VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzić będzie sprzedaż usług abonamentowych obejmujących usługi Sportowe, Wodne (Aqua) i Fitness. Formą sprzedaży są karnety wstępu z podziałem na w/w grupy usług. Karnety są dostępne osobno jak i w pakietach. Usługi występujące w pakietach są limitowane ważnością pakietu (karnetów) lub ilością wejść w ramach pakietu. Nie monitoruje się i nie limituje się rodzaju usług używanych, dostępnych w pakiecie. Klient sam decyduje z jakiej usługi korzysta, a z jakiej nie; Spółka oferuje możliwość skorzystania z dostępnych w ramach pakietu usług. I tak użytkownik może skorzystać w 100% z usług aqua lub wg swojego uznania. Nie ma możliwości przewidzenia na dzień sprzedaży usługi proporcji wykorzystania poszczególnych karnetów abonamentowych wchodzących w skład Pakietu. Opłata za pakiety i karnety wnoszona jest w formie przedpłaconego abonamentu (z góry).

Sytuacja ta jest analogiczna do firm świadczących abonamentowe usługi łącznie – np. firmy TV kablowej, świadczące w ramach pakietu usługi TV kablowej, telefonicznej i Internetu. Klient dostaje możliwość skorzystania z abonamentów w proporcjach dowolnie przez siebie ustalonych. Spółka biorąc pod uwagę charakter oferowanych usług, posiłkując się przytoczoną analogią oraz w zgodzie z ustawą o podatku od towarów i usług, będzie chciała wystawiać faktury VAT dla swoich klientów w następującej formie: Mając na uwadze fakt, że karnety, wchodzące w skład pakietów, opodatkowane są różnymi stawkami podatku VAT, na fakturze Spółka zamierza umieścić trzy rodzaje karnetów (stanowiące części składowe pakietu), z odpowiednimi stawkami podatku i wszelkimi informacjami do poprawnego wystawienia faktury.

Szkic faktury:

FAKTURA VAT

(wszelkie wymagane dane formalne)

Lp. 1) Abonament (karnet) ze stawką 7%.

Lp. 2) Pozostałe pozycje opodatkowane 22%.

Lp. n) Pozostałe pozycje opodatkowane 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedając usługi abonamentowe, poprawne jest umieszczenie jako kolejnych pozycji na fakturze tych usług z przynależnymi im stawkami podatku VAT, w ramach sprzedaży pakietu zawierającego kilka karnetów opodatkowanych z osobna różnymi stawkami VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Na podstawie powołanej ustawy, zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy. Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%. Zgodnie z art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla towarów i usług wymi...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »