Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.06.2010

Sprzedaż samochodu nabytego w spadku a obowiązek podatkowy

Pytanie podatnika: Czy w związku ze sprzedażą samochodu Wnioskodawczyni będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia rzeczy ruchomej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia rzeczy ruchomej.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 15 marca 2009 r. zmarł Pani mąż, z którym przez ponad 47 lat pozostawała w ustroju wspólności majątkowej. Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział II Cywilny z dnia 6 maja 2009 r. nabyła Pani wraz z córką - w równych częściach - spadek po zmarłym. W skład masy spadkowej wchodził samochód osobowy marki Renault Talia. W dniu 7 lipca 2009 r. złożyła Pani w Urzędzie Skarbowym „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych” na formularzu SD-Z2, warunkujące zwolnienie w podatku od spadków i darowizn. Wskazała Pani również, iż córka zrzekła się wszystkich dóbr na Pani rzecz. Samochód został zakupiony w dniu 11 grudnia 2007 r. w czasie trwania małżeństwa we wspólności ustawowej. Aby móc dokonać częściowej spłaty zaciągniętego na jego zakup kredytu, w dniu 28 czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni sprzedała posiadany samochód.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą samochodu Wnioskodawczyni będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji opisanej we wniosku opodatkowanie jest nieuzasadnione ponieważ podatek został zapłacony przy nabyciu samochodu. Ponadto, sprzedając go nie wzbogaciła się, tylko zmniejszyła raty kredytu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »