Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

31.05.2010

Amortyzacja nieruchomości otrzymanych w darowiźnie

Pytanie podatnika: Wnioskodawca otrzyma w drodze darowizny od swojego ojca i siostry, wspólników spółki cywilnej, całe przedsiębiorstwo tejże spółki. W skład otrzymanego w drodze darowizny przedsiębiorstwa będzie wchodziła m. in. własność nieruchomości budynkowych oraz praw wieczystego użytkowania nieruchomości. Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przez Spółkę w ramach indywidualnej działalności gospodarczej rozliczanej na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Czy Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od budynków i jak powinna zostać ustalona wartość początkowa budynków oraz praw użytkowania wieczystego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz ustalenia wartości początkowej nieruchomości otrzymanych w formie darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz ustalenia wartości początkowej nieruchomości otrzymanych w formie darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pani Agnieszka H (dalej „Wnioskodawca”) otrzyma w drodze darowizny od swojego ojca i siostry, wspólników spółki cywilnej (dalej „Spółka”), całe przedsiębiorstwo tejże spółki (dalej „Przedsiębiorstwo”). W umowie darowizny zostanie wskazana wartość Przedsiębiorstwa.

Spółka prowadzi działalność wczasową tzn. przedmiotem jej działalności jest przede wszystkim udostępnianie miejsc noclegowych w apartamentach i pokojach oraz świadczenie usług gastronomicznych.

W skład otrzymanego w drodze darowizny Przedsiębiorstwa będzie wchodziła m. in. własność nieruchomości budynkowych (dalej „Budynki”) oraz praw wieczystego użytkowania nieruchomości (dalej „Prawa wieczystego użytkowania”). Budynki oraz Prawa wieczystego użytkowania (dalej „Nieruchomości) stanowią obecnie odpowiednio środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne Spółki.

Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną przez Spółkę w ramach indywidualnej działalności gospodarczej rozliczanej na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Nieruchomości będą wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i zostaną przez niego wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości w sytuacji gdyby otrzymał korzystną propozycję sprzedaży którejś z nieruchomości może dokonać jej sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od Budynków i jak powinna zostać ustalona wartość początkowa Budynków oraz praw użytkowania wieczystego?

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT, amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zgodnie natomiast z art. 22c pkt 1 Ustawy PIT, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

„Wnioskodawca poprzez darowiznę przedsiębiorstwa Spółki nabędzie m.in. własność budynków i prawa wieczystego użytkowania oraz będzie je wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej. Spełnione zostaną więc określone w 22a ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT przesłanki nabycia” i „wykorzystywania przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą warunkujące możliwość dokonywania amortyzacji.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z tym, będ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »