Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.05.2010

Obliczanie podatku należnego strukturą zakupów

Pytanie podatnika: Czy Spółka uprawniona jest do obliczania kwoty podatku należnego w drodze podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu, na mocy art. 84 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 24 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obliczania podatku należnego według „uproszczonej” metody:

- w przypadku sprzedaży towarów nieprzetworzonych - jest prawidłowe,
- w przypadku sprzedaży towarów przetworzonych (gotowych do spożycia) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2010 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obliczania podatku należnego według „uproszczonej” metody.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo (dalej Spółka) świadczy usługi w zakresie sprzedaży detalicznej napojów a także słodkich oraz słonych przekąsek przy użyciu automatów sprzedających. Sprzedaż realizowana jest w systemie bezobsługowym. Automaty sprzedażowe przyjmują należność lub żeton i wydają towa r. W ofercie napojów sprzedawanych tą drogą są zarówno napoje zimne, wśród nich między innymi soki i napoje owocowe, woda mineralna, pepsi cola, ale i napoje gorące, takie jak kawa, mleko, napoje kawowe, herbata, rosół.

Wszystkie towary sprzedawane przy użyciu automatów stanowią gotowe produkty. Przekąski oraz napoje zimne są opakowane w oryginalne opakowania z tworzywa, kartonu, w puszki lub w butelki. Napoje gorące sprzedawane są w opakowaniach otwartych - jednorazowych kubeczkach - gdyż automat sprzedażowy na poczekaniu rozpuszcza sproszkowany lub zmielony produkt (kawa, mleko, herbata, rosół itp.) w gorącej wodzie wg zakodowanej receptury.

W wyżej wymienionym asortymencie, prócz towarów podlegających opodatkowaniu stawką 22% są także produkty wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, dla których zgodnie z art. 41 ust. 2 tejże ustawy stawka podatku wynosi 7%. Są to między innymi napoje owocowe (poz. 40 załącznika nr 3 do ustawy) rosół (poz. 32 załącznika nr 3 do ustawy) oraz napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy (poz. 44 załącznika nr 3 do ustawy).

Przy użyciu automatów sprzedażowych Spółka nie prowadzi sprzedaży paliw płynnych i gazowych oraz towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka nie dokonuje także innej niż poprzez automaty sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych.

Obok sprzedaży przy użyciu automatów, Spółka dokonuje także sprzedaży bez użycia automatów, ale nie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej czy rolnikom ryczałtowym, a sprzedaż tą dokumentuje fakturami VAT. Także tą drogą Spółka dokonuje sprzedaży towarów opodatkowanych według różnych stawek.

Odpowiednio w strukturze udokumentowanych zakupów towarów sprzedawanych poprzez automaty jak i bez ich użycia są towary opodatkowane różnymi stawkami podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka uprawniona jest do obliczania kwoty podatku należnego w drodze podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu, na mocy art. 84 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Zgodnie z art. 84 ust 1. ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek, a nie są obowiązani prowadzić ewidencji, o której mowa w art. 111 ust. 1, mogą w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu.

Z brzmienia ww. przepisu wynika, iż możliwość obliczania kwoty podatku należnego w drodze podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z dokumentowanych zakupów ograniczona jest podmiotowo. Mogą z niej skorzystać tylko ci podatnicy, którzy łącznie spełniają 3 warunki:

1. świadczą usługi w zakresie handlu,
2. dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek,
3. nie są obowiązani prowadzić ewidencji, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Spółka spełnia wszystkie ww. kryteria uprawniające ją do stosowania zasady z art. 84 ust. 1 co dowodzimy kolejno.

Ad. 1. Czy Spółka świadczy usługi w zakresie handlu?

Spółka wystąpiła do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z wnioskiem o wydanie informacji w zakresie klasyfikacji statystycznej usług w zakresie sprzedaży detalicznej napojów ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »