Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.05.2010

Najem majątku odrębnego w małżeństwie

Pytanie podatnika: Czy należy złożyć oświadczenie, iż przychody z najmu w roku podatkowym opodatkowane będą w całości przez jednego z małżonków?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2010 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 21 listopada 2009 r. w spadku po zmarłej matce otrzymał Pan wraz z dwiema siostrami (w 1/3 części) nieruchomość, z której uzyskiwany jest przychód z tytułu najmu. Pozostaje Pan w związku małżeńskim, w którym istnieje wspólność majątkowa. Przed osiągnięciem pierwszego przychodu z tytułu najmu powiadomił Pan właściwego naczelnika urzędu skarbowego - składając pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz oświadczenie wspólnie z małżonką o opodatkowaniu przychodów z najmu w 2009 r. w całości przez jednego z małżonków, tj. spadkobiercę.

W związku z powzięciem wątpliwości co do prawidłowości złożenia takiego oświadczenia, na 2010 rok oświadczenie nie zostało złożone.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym należy złożyć oświadczenie, iż przychody z najmu w roku podatkowym opodatkowane będą w całości przez jednego z małżonków?

Zdaniem Wnioskodawcy, majątek odziedziczony przez jednego z małżonków stanowi majątek osobisty (art. 49 Kodeksu rodzinnego), a oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z tytułu najmu przez je...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »