Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

11.05.2010

VAT: Korekta faktury wewnętrznej

Pytanie podatnika: Czy w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur wewnętrznych, zmniejszających kwotę VAT należnego, Spółka uprawniona jest do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za okres, w którym wystawione zostały faktury korygujące do opisanych, błędnych - zawyżających VAT należny, faktur wewnętrznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2010 r. (data wpływu 11 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za okres, w którym wystawione zostały faktury korygujące do błędnych - zawyżających VAT należny, faktur wewnętrznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2010 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za okres, w którym wystawione zostały faktury korygujące do błędnych - zawyżających VAT należny, faktur wewnętrznych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu 02.04.2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 23 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje m.in. czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust 2. ustawy o VAT i zgodnie z wymogami art. 106 ust. 7 tejże ustawy dokumentuje je poprzez wystawienie stosownych faktur wewnętrznych, a następnie deklaruje podatek należny w deklaracjach VAT-7. W sytuacji gdy doszło do pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury powodującej zawyżenie VAT należnego Spółka wystawia wewnętrzną fakturę korygującą i ujmuję ją, pomniejszając VAT należny, w deklaracji VAT-7 za okres, w którym została wystawiona stosowna faktura korygująca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur wewnętrznych, zmniejszających kwotę VAT należnego, Spółka uprawniona jest do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za okres, w którym wystawione zostały faktury korygujące do wyżej opisanych, błędnych - zawyżających VAT należny, faktur wewnętrznych?

Spółka stoi na stanowisku, że w związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur wewnętrznych, zmniejszających VAT należny, uprawniona jest do obniżenia VAT należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawione zostaną faktury korygujące.

Zdaniem Spółki przepisy regulujące VAT pozwalają na wystawienie faktury korygującej w sytuacji gdy doszło do pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, a wystawienie faktury wewnętrznej zawierającej zawyżony podatek VAT należny niewątpliwie jest pomyłką w kwocie podatku. Z kolei art. 29 ust. 4a wskazuje, że w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. W naszym przypadku wystawca faktury korygującej jest jednocześnie nabywcą i nie jest konieczne potwierdzenie otrzymania korekty faktury, albowiem moment wystawienia faktury jest jednocześnie momentem jej otrzymania przez Spółkę, a zatem ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »