Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.04.2010

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ZFŚS

Pytanie podatnika: Czy przekazane w roku 2010 kwoty należne i odpisane w latach 2003-2004 Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych będą stanowiły koszty działalności podatnika w roku podatkowym 2010 na podstawie artykułu 16 ust. 1 pkt 9b i artykułu 15 ust. 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2010 r. (data wpływu 11.02.2010 r.) oraz piśmie z dnia 17.03.2010 r. (data nadania 19.03.2010 r., data wpływu 22.03.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-83/10-2/JC z dnia 12.03.2010 r. (data nadania 15.03.2010 r., data doręczenia 15.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ZFŚS - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ZFŚS.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w latach 2003-2004 dokonywał odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych stosownie do artykułu 5 ustawy z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jednakże z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną Spółki (wniosek z dnia 04.12.2003 r. o ogłoszenie upadłości; postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 06.02.2004 r. o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu; postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 16.03.2005 r. o zatwierdzeniu układu, postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 11.07.2008 r. stwierdzające wykonanie układu) środki pieniężne nie były przekazywane na rachunek bankowy funduszu. W związku z tym nie przekazane kwoty nie obciążały kosztów podatkowych działalności Spółki. Obecnie Spółka ma zamiar przekazać na rachunek bankowy funduszu kwoty należne funduszowi za okres 2003-2004 i obciążyć koszty podatkowe działalności Spółki tymi kwotami w roku podatkowym 2010.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazane w roku 2010 kwoty należne i odpisane w latach 2003-2004 Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych będą stanowiły koszty działalności podatnika w roku podatkowym 2010 na podstawie artykułu 16 ust. 1 pkt 9b i artykułu 15 ust. 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Kwoty odpisane i nie przekazane w latach 2003-2004 na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, które nie obciążyły kosztów podatkowych działalności Spółki w wymienionych latach, przekazane na rachunek bankowy Funduszu Świadczeń Socjalnych w roku 2010 stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu artykułu 16 ust. 1 pkt 9b ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu artykułu 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w roku podatkowym 2010.

Podkreślić należy, iż roszczenie związku zawodowego o przekazanie należnych funduszowi środków ma charakter publiczny i wobec braku w artykule 8 ustawy z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym fun...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »