Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.04.2010

Opodatkowanie zamiany mieszkań

Pytania podatnika: Czy umowa zamiany stanowi „odpłatne zbycie w drodze zamiany nieruchomości” w rozumieniu art. 30e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy i która ze stron przedmiotowej umowy zamiany nieruchomości jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. kto i w jakiej wysokości uzyskał przychód i czy doszło w ogóle do uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2009 roku (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia w drodze zamiany lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia w drodze zamiany lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 8 lipca 2009 r. zawarł Pan z rodzicami umowę, której przedmiotem była zamiana dwóch mieszkań tj. przysługujące Panu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o powierzchni użytkowej 26,9 m2, oraz wartości 120.000 zł zamienił na należące do rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o powierzchni użytkowej 59,65 m2 i wartości 220.000 zł. Przysługujące Panu prawo do ww. lokalu mieszkalnego nabył Pan na podstawie umowy sprzedaży i ustanowienia hipoteki w dniu 31 października 2007 r., Natomiast Pana rodzice w dniu 11 września 1981 r. nabyli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które zostało przekształcone w dniu 31 maja 2004 r. w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zamiana dokonana została nieodpłatnie. Strony umowy wzajemnie przeniosły i przyjęły prawa własności zamienionych lokali, bez dokonania dopłaty.

Wobec powyższego zadano następujące pytania:

1. Czy przedmiotowa umowa zamiany stanowi „odpłatne zbycie w drodze zamiany nieruchomości” w rozumieniu art. 30e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy i która ze stron przedmiotowej umowy zamiany nieruchomości jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. kto i w jakiej wysokości uzyskał przychód i czy doszło w ogóle do uzyskania przychodu?

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytania w części dotyczącej opodatkowania zbycia przez Wnioskodawcę w drodze zamiany lokalu mieszkalnego. Wniosek w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 30e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega dochód osiągnięty w wyniku odpłatnej zamiany nieruchomości. W związku z powyższym przedmiotowa umowa nie stanowi odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości w rozumieniu art. 30e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Strony nieodpłatnej zamiany nieruchomości nie uzyskują przychodu, a w konsekwencji nie są zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie a w przypadku innych rzeczy pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie.

Zauważyć należy, że użyte w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy „odpłatne zbycie” oznacza przeniesienie prawa własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Aby dana czynność miała charakter odpłatnej nie musi jej jednak towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy. Forma bezpośre...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »