Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.04.2010

Kiedy sprzedaż używanego samochodu osobowego jest zwolniona z VAT

Pytanie podatnika: Czy sprzedając w dniu 19 lutego 2009 r. używany samochód osobowy marki Ford Focus za kwotę 17.350,00 zł - który to samochód był użytkowany przez Wnioskodawcę w okresie od 12 lipca 2006 r. do dnia 19 lutego 2009 r. w prowadzonej działalności gospodarczej – Wnioskodawca miał prawo wskazać w fakturze VAT dokumentującej sprzedaż i w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług oraz w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2009 r., iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2009 r.(data wpływu 4 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia sprzedaży używanego samochodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia sprzedaży używanego samochodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jest Pan podatnikiem VAT czynnym i prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych wykonywanych na zlecenie. W dniu 12 lipca 2006 r. nabył Pan od podatnika VAT czynnego samochód osobowy marki Focus (w kwocie 67.900,00 zł, w tym podatek naliczony - 12.242,37 zł). Zakupiony samochód był przez Pana użytkowany w prowadzonej działalności gospodarczej oraz służył wykonywaniu czynności opodatkowanych do dnia 19 lutego 2009 r. Następnie ww. samochód został sprzedany osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na kwotę brutto, z jednoczesnym wskazaniem w fakturze VAT dokumentującej sprzedaż, że przedmiotowa transakcja na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 ze zm.) - jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Na Pana wniosek Minister Finansów reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w dniu 19 listopada 2009 r. interpretację indywidualną stwierdzając między innymi, że z tytułu sprzedaży opisanego powyżej samochodu osobowego jest Pan zobowiązany do korekty podatku naliczonego za miesiąc luty 2009 r. na podstawie „art. 97” ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Stosując się do niniejszej interpretacji dokonał Pan w listopadzie 2009 r. korekty podatku naliczonego za miesiąc luty 2009 r., wskazując w poz. 50 deklaracji dla podatku od towarów i usług, iż pomniejsza podatek naliczony za miesiąc luty 2009 r. o kwotę 2.400,00 oraz wpłacił ww. kwotę na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedając w dniu 19 lutego 2009 r. używany samochód osobowy marki Ford Focus za kwotę 17.350,00 zł - który to samochód był użytkowany przez Pana w okresie od 12 lipca 2006 r. do dnia 19 lutego 2009 r. w prowadzonej działalności gospodarczej - miał Pan prawo wskazać w fakturze VAT dokumentującej sprzedaż i w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług oraz w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2009 r., iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

Pana zdaniem zachodzi uzasadnione podejrzenie, że Minister Finansów z naruszeniem art. 136 pkt a Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347/1) zwolnił na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »