Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

13.04.2010

Sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego a VAT

Pytania podatnika: Wnioskodawca użytkuje samochód osobowy od 4 lat i 9 miesięcy, samochód jest własnością leasingodawcy, ale leasing kończy się w marcu 2010 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotowy samochód zaraz po wykupie od leasingodawcy. Czy przy sprzedaży ww. samochodu Wnioskodawca będzie zobowiązany do opłaty podatku VAT? Czy po sprzedaży samochodu - jeżeli Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT - będzie musiał dokonać korekty podatku VAT naliczonego, który odliczył przy zakupie ww. samochodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 25 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości opodatkowania dostawy samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 25 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości opodatkowania dostawy samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca użytkuje samochód osobowy od 4 lat i 9 miesięcy, samochód jest własnością leasingodawcy, ale leasing kończy się w marcu 2010 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotowy samochód zaraz po wykupie od leasingodawcy. W piśmie uzupełniającym z dnia 25 lutego 2010 r. Wnioskodawca oświadczył, iż umowa leasingowa dotycząca jego zapytania to umowa leasingu operacyjnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przy sprzedaży ww. samochodu Wnioskodawca będzie zobowiązany do opłaty podatku VAT?

Czy po sprzedaży samochodu - jeżeli Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT - będzie musiał dokonać korekty podatku VAT naliczonego, który odliczył przy zakupie ww. samochodu?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. Nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku VAT (zwolnienie na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w związku z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2. „Czyli odliczyłem tylko 60% podatku VAT, a ponadto używam samochód osobowy dłużej niż rok (pół roku) (5 lat leasingu - nie muszę być właścicielem pojazdu).”

Ad. 2. Co do korekty - to zdaniem Wnioskodawcy - będzie zobowiązany dokonać korekty podatku VAT, bo nie będzie posiadał pojazdu przez okres 5 lat od chwili jego zakupu. Czyli dokona korekty podatku VAT od ceny zakupu od leasingodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, należy rozumieć przenie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »