Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

20.12.2005

Rozliczenie roczne - Darowizny w pytaniach i odpowiedziach

Pytanie: Mam zamiar odliczyć darowiznę na rzecz kościelnej osoby prawnej na działalność charytatywną. Mam pokwitowanie wpłaty pieniędzy na rachunek bankowy. Czy jeżeli nie otrzymam w terminie sprawozdania wymaganego przepisami będę musiał skorygować zeznanie i zapłacić odsetki za zwłokę? Czy mogą mnie spotkać jakieś dodatkowe sankcje?

Odpowiedź: Jeżeli w ciągu dwóch lat nie otrzyma Pan sprawozdania, zgodnie z przepisami tytuł do odliczenia darowizny straci swoją moc. Nie zostaną bowiem wypełnione wszystkie wymagania. W takiej sytuacji należy sporządzić korektę zeznania rocznego, wyliczając podatek bez uwzględniania tej darowizny.

Jeśli w zeznaniu za ten rok nie wykorzystał Pan jeszcze limitu darowizny wynikającego z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof, może Pan to zrobić przy okazji składania korekty – tu jednak w rozliczeniu za 2005 r. obowiązuje limit 6% dochodu. Jeżeli w wyniku dokonanej korekty okaże się, że poprzednio wyliczony podatek jest niższy niż ten po korekcie, trzeba dopłacić różnicę wraz z odsetkami za zwłokę – liczonymi od dnia terminu zapłaty podatku (dla rozliczenia za 2005 r. jest to 2 maj 2006 r.)

O sankcjach nie może być mowy. W momencie dokonywania darowizny nie mógł Pan przewidywać, że nie otrzyma Pan pokwitowania. Brak jest podstaw, aby wszczynać przeciwko Panu postępowanie karne skarbowe.


Pytanie: Przekazałem pewnej fundacji używany sprzęt nagłaśniający, którego jestem właścicielem. Czy mogę skorzystać z tego tytułu z ulgi na darowizny? Jeśli tak, to w jaki sposób ustalić wartość tej darowizny?

Odpowiedź: Jeżeli tylko obdarowana instytucja realizuje cele wymienione w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie i jeżeli jej status odpowiada art. 2 ust 2 i 3 tej ustawy, nie ma przeszkód, aby taka darowizna była przedmiotem odliczenia. Należy pamiętać, że w przypadku darowizny innej niż pieniężna należy dysponować dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Dokumentem, z którego wynika wartość darowizny może być np. protokół przekazania, na których ustali się wartość darowanych przedmiotów. Nie ma jednak pełnej dowolności przy ustalaniu wartości. Należy zastosować przepis art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi co prawda o odpłatnym zbyciu nieruchomości lub praw majątkowych, jednak postanowienia w nim zawarte będą miały zastosowanie w przypadku ustalenia wartości darowizny. Gdyby darowana rzecz była nowa i niedawno kupiona, problemu by nie było – wartością byłaby cena, powiększona ewentualnie o dodatkowe koszty zakupu.

W przypadku rzeczy używanych należy pamiętać, aby wartość rynkową rzeczy określać na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca, w którym następuje darowizna. Gdyby tak ustalona wartość odbiegała znacznie od wartości rynkowej bez uzasadnionej przyczyny, wartość mógłby ustalić organ podatkowy (lub organ kontroli skarbowej). Dobrym sposobem na ustalenie ceny rynkowej przedmiotów używanych będzie np. skorzystanie z jednego lub kilku internetowych serwisów aukcyjnych. Ceny tam licytowane w obrocie rzeczami używanymi dość często odpowiadają w przybliżeniu cenom rynkowym.


Pytanie: Czy wpłata na komitet rodzicielski będzie objęta ulgą na darowizny?

W tej kwestii spotyka się sprzeczne wyjaśnienia, jednak reprezentatywna dla stanowiska MF jest linia odpowiedzi reprezentowana przez poniższą odpowiedź Izby Skarbowej we Wrocławiu PD II 413/355/04, którą przytaczamy w całości. Pytanie dotyczy rozliczenia za rok 2004, jednak w ustawie nie zmieniło się nic jeśli chodzi o katalog instytucji, na rzecz których wpłata uprawnia do skorzystania z darowizny. Oprócz poniższego wyjaśnienia istnieją rów...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »