Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

04.02.2008

Opodatkowanie dochodów z Unii Europejskiej

Pytanie: W 2007 r. współpracowałam na podstawie umowy zlecenia jako niezależny ekspert z Komisją Europejską. Umowa polegała na wykonaniu dla Komisji Europejskiej recenzji projektu oraz audycie. Czy otrzymane wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, również tych uzyskanych poza granicami. Zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te zawierane są pomiędzy dwoma krajami, a nie pomiędzy krajem a organizacją międzynarodową, stąd do opodatkowania dochodów z Unii Europejskiej nie będą miały zastosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 9 ustawy opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych lub dochodów w stosunku do których zaniechano poboru podatku. W katalogu zwolnień wymienionym w art. 21 ustawy znajdują się dwa punkty, które mogą mieć zastosowanie do dochodów pochodzących z Unii:

w punkcie 46 ustawodawca zwalnia dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem,

w punkcie 46a natomiast zwalnia się:dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz. Urz. WE L 056, z 4.03.1968 r., z późn. zm.).

W przypadku opisanym w pytaniu nie będzie miało zastosowania zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 46 – ponieważ zwolnienie to dotyczy dochodów pochodzących z bezzwrotnej pomocy, a podatniczka nie otrzymała takich dochodów.

Punkt 46a zwalnia natomiast dochody, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 196...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »